V auguste 2009 došlo pri likvidácii požiaru v časti Východnej šachty bane v Handlovej približne 330 metrov pod zemou k výbuchu. Vyžiadal si životy 20 osôb - 11 banských záchranárov a deviatich civilných baníkov. Ďalší deviati baníci boli ľahšie zranení. Išlo o najväčšiu banskú tragédiu v histórii priemyselnej ťažby na Slovensku.

Hlavné pojednávanie sa začalo o štyri roky neskôr. Obžalovanými z prečinu všeobecného ohrozenia boli zamestnanci Hornonitrianskych baní Prievidza (HBP), ktorí sa podieľali na likvidácii požiaru - Ladislav H., Jozef T. a Dalibor R.

Posledný menovaný bol obžalovaný z rovnakého prečinu aj v prípade závalu v bani Nováky z novembra 2006. Podľa obžaloby sa Ladislavovi H. kládlo za vinu, že pre jeho pokyn uzatvoriť požiarny vodovod nemohli pri požiari využiť vodu z tohto zdroja.

Daliborovi R. sa kládlo za vinu, že nesprávne vyhodnotil situáciu, neodvolal pracovníkov z bane a nezamedzil tam prístup ďalším osobám. Nevykonal evidenciu osôb, ktoré sa nachádzali v bani a napriek tomu nariadil otvorenie krídla dverí v trafostanici, čím došlo k zmene vetrov. Jozef T. podľa obžaloby nesprávne vyhodnotil situáciu a nezabezpečil sfunkčnenie požiarneho vodovodu, neodvolal ľudí z miesta a nemyslel na možnú zmenu vetrov a prípadný výbuch.

V máji 2015 trojicu zamestnancov HBP samosudca OS v Prievidzi Pavol Bielik uznal za vinných z prečinu všeobecného ohrozenia v kauze výbuchu v Bani Handlová a uložil im tresty odňatia slobody v trvaní od piatich do ôsmich rokov, vrátane niekoľkoročného zákazu vykonávania činnosti vedúcich pracovníkov v bani. Rozsudok nebol právoplatný, obhajca Ladislava H. Ivan Žilík aj v zastúpení obhajcu ostatných dvoch obžalovaných Petra Filipa sa na mieste odvolal.

Následne polícia začala opäť vyšetrovať okolnosti výbuchu. Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Prievidzi začal na pokyn okresného prokurátora trestné stíhanie vo veci pre zločin marenia spravodlivosti. Podľa bývalého vedúceho oddelenia banskej bezpečnosti na HBÚ Vladimíra Tejbusa mohli byť príčiny nešťastia iné, než prezentovali závery poradnej komisie.

O výbuchu v Bani Handlová mal znova rozhodovať OS v Prievidzi. Všetky dôkazy smerovali k tomu, že baníci a banskí záchranári, ktorí zahynuli v Bani Handlová v auguste 2009, zomreli už pri hasení požiaru, teda skôr ako nastal výbuch. Uviedol to bývalý vedúci oddelenia banskej bezpečnosti na HBÚ Vladimír Tejbus na hlavnom pojednávaní na OS v Prievidzi.

Požiar v podzemí podľa svedka Pavla Vavreka vyvolal otázku, čo sa malo zachrániť jeho hasením a či sa nemal zlikvidovať uzatvorením požiariska. Predseda Českého banského úradu Martin Štemberka vyhlásil, že na banské nešťastie nemalo vplyv otváranie dverí trafostanice, ako to uvádza obžaloba. Príčinami mala byť podľa neho nedostatočná likvidácia zápary a výsyp hornín.