Český minister vnútra Vít Rakušan uviedol, že nevidí dôvod na svoje odstúpenie z funkcie. Povedal to pred stretnutím s premiérom Petrom Fialom, ktorý od neho požaduje vysvetlenie, prečo menoval Petra Mlejnka s problematickými kontaktmi za šéfa civilnej rozviedky.

Rakušan o podozrivých stretnutiach vedel

Fiala by mal s ministrom vnútra hovoriť o osude Mlejnka, ktorý sa pravidelne stretával s obvineným lobistom Michalom Redlom z kauzy Dozimetr. Rakušan ho do funkcie menoval v čase, keď o týchto stretnutiach vedel. Ani teraz ich nepovažuje za problematické a za výberom Mlejnka si stojí. Premiér chce situáciu vyriešiť tak, aby zachoval dôveru ľudí v spravodajské služby štátu.

„Ja odstupovať určite nebudem, to by som tu chcel odkázať," povedal Rakušan s tým, že na to nevidí dôvod. Opozícia už avizovala, že ak premiér Rakušana neodvolá, bude iniciovať hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde. „Minister Rakušan má pevné miesto v našej vláde. Nevidím dôvod na to, aby som mu neveril," povedal pred stretnutím Fiala. Stanovisko opozície ho podľa jeho slov neprekvapuje.

Neformálne rokovanie českej vlády

Fiala bude s Rakušanom hovoriť v rámci neformálneho rokovania vlády, ktorého hlavnou témou je energetika. Podľa Fialu budú ministri diskutovať o konkrétnom spôsobe pomoci ľuďom. Predmetom rokovania bude aj dopad energetického balíčka na štátny rozpočet. Jeho hodnota je 66 miliárd českých korún (približne 2,6 miliardy eur).

Česká vláda sa v utorok po dvojtýždňových prázdninách stretáva na neformálnom zasadnutí na zámku Liblice pri meste Mělník. Očakáva sa, že rokovanie potrvá do neskorých večerných hodín.

Ďalšie dôležité správy

České koruny a eurá
Neprehliadnite

České domácnosti dostanú ročne 650 eur od štátu na drahé energie. Slováci skôr utrú biedu