Dočasné prerušenie dodávok ruského plynu do Európy plynovodom Jamal nemá vplyv na prepravu plynu na území Slovenska, informoval TASR hovorca pološtátneho prepravcu plynu Eustream Pavol Kubík. Tranzit plynu prostredníctvom plynovodu vedúceho cez Poľsko sa dočasne zastavil začiatkom tohto týždňa. Poľský prevádzkovateľ plynovodov Gaz-System uviedol, že podľa výsledkov aukcií na kapacity plynovodu by tok plynu už v júni mal dosahovať opätovne vysokú úroveň.

„Na všetkých prepojovacích bodoch prebieha v súlade s požiadavkami našich zákazníkov,” spresnil Kubík. Podľa internetového portálu eustream.sk prichádzalo z Ukrajiny na Slovensko vo Veľkých Kapušanoch v posledných dňoch každý deň okolo 110 miliónov kubických metrov plynu, čo je mierne pod úrovňou vlaňajšej prepravy.

Vypršala platnosť dohody o preprave

Hlavným dôvodom dočasného prerušenia prepravy plynu v plynovode Jamal je vypršanie platnosti dohody o tranzite plynu medzi Ruskom a Poľskom a pomerne nízky dopyt po plyne. Dohoda bola uzatvorená ešte v 90. rokoch minulého storočia, pričom jej platnosť skončila 17. mája.

Analytik portálu energieprevas.sk Jozef Badida upozornil, že po ukončení dlhodobého prepravného kontraktu sa Rusi správajú trhovo. „V prípade pretlaku ponuky na plynárenských trhoch nenakupujú zbytočne prepravné kapacity, čo zažívame aj dnes,” povedal Badida.

Po skončení dohody začal poľský Gaz-System predávať kapacitu plynovodu prostredníctvom denných, mesačných, štvrťročných a ročných aukcií, pričom podľa dvoch zdrojov z plynárenského sektora je kapacita v rámci denných aukcií najdrahšia. Gaz-System uviedol, že napríklad rezervácie kapacít na nedeľu a pondelok (24. 5. a 25. 5.) boli omnoho nižšie než v predchádzajúcom období. Avšak výsledky aukcií ukázali, že na mesiac jún bolo zarezervovaných až 92 percent kapacity plynovodu. Navyše, zhruba 80 percent kapacity plynovodu bolo zarezervovaných na 3. kvartál.