Regionálna autobusová doprava v Bratislavskom kraji bude od soboty po celý január pre cestujúcich zadarmo. Ide o kompenzáciu za výpadky spojov dopravcu Arriva. Bezplatnú prímestskú dopravu uhradia z pokuty, ktorú spoločnosti vyrubil kraj za to, že od svojho nástupu v novembri 2021 nedokázala zabezpečiť dostatok spojov.

„Za každý jeden deň, keď dopravca nedokázal zabezpečiť dopravnú obslužnosť minimálne na úrovni 95 percent, prináleží BSK zmluvná pokuta vo výške 30-tisíc eur za deň. Za mesiac prevádzky je to 930-tisíc eur. Približne v tejto sume bude aj výpadok tržieb za mesiac január, ktorý vznikne prepravou zadarmo,“ skonštatoval predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Predseda BSK Juraj Droba v týchto dňoch čelí výčitkám cestujúcich, ktorí sa v pondelok kvôli zmene dopravcu nedostali včas do práce.
Neprehliadnite

Droba sa vyjadrí k regionálnej doprave v Bratislavskom kraji, Arriva deklaruje nových vodičov

Nebudú kontrolovať lístky

Bezplatná doprava počas januára bude pre všetkých cestujúcich - platí to pre jednorazový i predplatný cestovný lístok. V prímestských autobusoch Arrivy v Bratislavskom kraji nebudú v stanovenom období kontrolovať platnosť cestovných lístkov.

Bezplatný cestovný lístok bude automaticky vygenerovaný tým pravidelným cestujúcim, ktorí mali alebo majú platný predplatný cestovný lístok (tzv. električenku) s aspoň jednou regionálnou zónou v termíne od 15. novembra 2021 do 31. januára 2022.

MHD v Bratislave zadarmo nebude

Podmienkou je zakúpenie ďalšej električenky po spustení akcie, ktorá je naplánovaná na jar 2022. Mesiac zadarmo budú mať majitelia 30- a 90-dňového predplatného cestovného lístka, cestujúci s ročnou električenkou získajú dvojmesačný bonus.

Bezplatná doprava sa dotkne len prímestskej autobusovej dopravy v Bratislavskom kraji. Akcia sa netýka cestujúcich, ktorí sú držiteľmi električeniek len pre zóny 100+101. U ostatných dopravcov v Bratislavskom kraji tak budú musieť mať zakúpený cestovný lístok.

Týka sa to mestskej hromadnej dopravy v Bratislave i vlakov Železničnej spoločnosti Slovensko. Viac informácií nájdu cestujúci na webe Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji.

Arriva to nezvládla

Arriva začala zabezpečovať prímestskú dopravu v Bratislavskom kraji v polovici novembra 2021. Od začiatku však mala problém s nedostatkom vodičov. Spôsobilo to výpadky viacerých spojov, najmä v okolí Pezinka a Senca.

Dopravca deklaruje, že problém vyrieši a situácia sa už zlepšuje. Nových šoférov zháňal i v zahraničí. Podpísal dohodu aj s vodičmi mikrobusov, ktorí vypomáhajú s vykrytím niektorých spojov v kraji.

Aktuálna obslužnosť Bratislavského kraja sa pohybuje na úrovni 94 až 95 percent. Súvisí to so zavedením víkendového režimu v prímestskej autobusovej doprave, ktorý platí od 20. decembra 2021 do 9. januára 2022.

Na snímke autobusy spoločnosti Arriva odstavené na parkovisku, ktoré od 15. novembra nahradia autobusového dopravcu Slovak Lines v Bratislavskom samosprávnom kraji v Bratislave 9. novembra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Arriva je v tom sama, spolupráca so Slovak Lines sa nekoná