Odporcovia súčasnej vlády českého premiéra Andreja Babiša sa v nedeľu popoludní zišli na Václavskom námestí v Prahe. Spolok Milion chvilek vystavil na začiatku demonštrácie Babišovmu kabinetu symbolický účet a spustil kampaň na podporu demokracie, informoval portál Novinky.cz.

„Milion chvilek začína kampaň za demokraciu, ktorá potrebuje každého z vás. Zapojiť sa musíme všetci," vyhlásil v úvode demonštrácie predseda spolku Benjamin Roll. Podla neho má budúca vláda iba jednu úlohu, a to „napraviť chyby súčasnej vlády".

WA 31 archív Brusel - Na archívnej snímke Český premiér Andrej Babiš odchádza po skončení druhého a záverečného dňa mimoriadneho summitu členských štátov EÚ v Bruseli v utorok 25. mája 2021. Česká polícia navrhla obžalovať premiéra Andreja Babiša v kauze dotácie na stavbu Čapího hnízda. FOTO TASR/AP 

FILE - In this file photo dated Tuesday, May 25, 2021, Czech Republic's Prime Minister Andrej Babis after an EU summit in Brussels.  Czech police recommended again on Monday May 31, 2021, the indic
Neprehliadnite

A. Babiš prekonal všetky firmy v Európskej únii – vo výške dotácií pre pôdohospodárstvo

Na účtenku v nadživotnej veľkosti spísal spolok tiež všetky problémy a kauzy Babišovej politiky. Roll na demonštrácii vyzval ľudí, aby volili jednu z opozičných koalícii. Zdôraznil, že do volieb ostáva už len 109 dní, a preto je podľa neho potrebné presvedčiť najmä voličov, ktorí sa doteraz nerozhodli, koho budú voliť.

Na proteste za zúčastnilo približne 2-tisíc ľudí. Mnoho z nich malo so sebou vlajku Európskej únie a transparenty, ktorými vyzývali súčasnú ministerku spravodlivosti Máriu Benešovú (ANO) na rezignáciu. Objavovali sa aj heslá proti Babišovi alebo spojenectvu českého prezidenta Miloša Zemana s jeho ruským náprotivkom Vladimirom Putinom.

Spolok Milion chvilek vznikol v roku 2017 a pravidelne usporiadava protesty, v ktorých upozorňuje na na kauzy spojene s Babišovou vládou. Podľa spolku premiér nedodržuje volebné sľuby. Na najväčšej demonštrácii, ktorú tento spolok zorganizoval, sa zúčastnilo až 250-tisíc ľudí, uvádza portál Novinky.cz.