Premiérova hovorkyňa Beatrice Szabóová pre TREND.sk vo štvrtok zopakovala, že R. Fico chce využiť predaj 66-percentného podielu Enelu, aby sa „posilnilo postavenie Slovenska v tejto strategickej spoločnosti.“

V stanovisku napísala, že chce vyrokovať „omnoho výhodnejšie podmienky“ oproti súčasnému zneniu akcionárskej dohody medzi Slovenskom a Enelom, ktorú uzavrel v roku 2005 vtedajší minister hospodárstva Pavol Rusko.

Pokus o zlepšenie postavenia Slovenska v elektrárňach pritom nevyhnutne nemusí znamenať vykúpenie akcií od Enelu, pretože akcionárska dohoda nám dáva priestor na to, aby sme Talianom predaj ich väčšinového podielu strpčovali a tak si vydobyli lepšie podmienky.

Ale B. Szabóová nevylúčila, že nakoniec môže prísť aj na predkupné právo. „Čakáme na vývoj situácie; možné odkúpenie podielu štátom je len krajnou možnosťou v prípade, že by to bolo pre štát výhodné,“ reagovala na otázku TREND.sk.

Akcionárska dohoda zo 17. februára 2005 nám dáva možnosť uplatniť si predkupné právo na 66-percentný podiel Enelu v Slovenských elektrárňach za rovnakú cenu, ktorú si Taliani vyrokujú s možným kupcom akcií. Enel musí potom Slovensko informovať, za koľko a komu chce elektrárne predať. Vláda má šesťdesiat dní na to, aby povedala, čo ďalej. Keď si predkupné právo uplatní, obchod musíme s Enelom uzatvoriť do dvadsiatich dní. Keď uplynú dva mesiace bez reakcie alebo vláda povieme nie, Enel má 120 dní na to, aby previedol akcie na svojho kupca.

Hodnotu 66-percentného podielu v energetickom podniku ťažko odhadovať. Enel akcie kúpil v roku 2005 za 840 miliónov eur, agentúra Reuters odhadla, že teraz by s ich predaja mohol získať tri miliardy eur.

Analytik J&T Banky Michal Šnobr pre denník Sme povedal, že elektrárne dnes majú minimálnu hodnotu, pretože ich ťaží rozostavovaná atómová elektráreň v Mochovciach. Termín jej dostavby sa už niekoľkokrát presúval a neustále sa zvyšuje aj finančné nároky stavby, ktorá je financovaná najmä z dividend elektrární.

Slovenská má viacero príležitostí, ako robiť Enelu pri predaji prieky. Súhlas štátu sa totiž vyžaduje pri významných investíciách, vetovať by sme mohli aj predaj elektrární po častiach. Ale keď tlak na Enel preženieme, môže naopak on vytlačiť z elektrární nás. Pokiaľ totiž budeme blokovať niektoré rozhodnutia, na ktoré sa vyžaduje náš súhlas, situácia môže vyvrcholiť až vykúpením nášho 34-percentného podielu v elektrárňach.

Odkúpime elektrárne naspäť od Enelu? Je to krajné riešenie, odkazuje Fico

Prečítajte si aj článok TREND.sk o predaji elektrární

Aký postup sme si dohodli s Enelom


Slovensko prišlo o právo vetovať predaj podniku v roku 2010, teraz môžeme obchod Enelu len znepríjemniť.