Bieloruský opozičný novinár Raman Pratasevič zatknutý po tom, čo Minsk odklonil jeho dopravné lietadlo, vo videu z väzenia povedal, že situáciu naňho nastražil nemenovaný spolupracovník. Informovala o tom vo štvrtok tlačová agentúra AP.

Videozáznam Prataseviča bol súčasťou hodinového dokumentárneho filmu, odvysielaného v stredu večer v štátom kontrolovanej televízii ONT. Vo filme 26-ročný Pratasevič takisto vraví, že protesty proti bieloruskému autoritárskemu prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi teraz, v období tvrdých zásahov (režimu), nemajú zmysel, a navrhuje, aby opozícia počkala na vhodnejší okamih.

Film prináša tvrdenie, že bieloruské úrady nevedeli, že Pratasevič sa 23. mája nachádza na palube letu spoločnosti Ryanair smerujúceho z Atén do litovského Vilniusu, keď ho letoví dispečeri odklonili do bieloruskej metropoly Minsk z dôvodu vyhrážky bombou.

Na archívnej snímke z 26. marca 2017 bieloruská polícia zatýka novinára Ramana Prataševiča v Minsku. Bývalý šéfredaktor bieloruského opozičného spravodajského portálu Nexta Raman Prataševič, ktorý v súčasnosti žije v exile v Poľsku, v nedeľu 24. mája 2021 cestoval z Atén do litovského Vilniusu civilnou linkou nízkonákladovej spoločnosti RyanAir. Let bol však pre falošnú bombovú hrozbu odklonený a musel pristáť na letisku v Minsku, pričom ho sprevádzala bieloruská stíhačka MiG-29. Po
Neprehliadnite

Zadržaný bieloruský novinár R. Pratasevič sa vo videu priznal k organizovaniu nepokojov

Po pristátí na letisku sa žiadna bomba nenašla, ale Prataseviča a jeho ruskú priateľku zatkli. Odklon letu pobúril Európsku úniu, ktorá zareagovala zákazom bieloruských aerolínií vo svojom vzdušnom priestore a zároveň nariadila európskym leteckým spoločnostiam, aby sa vyhýbali Bielorusku. EÚ vypracovala aj nové tvrdé sankcie proti kľúčovým odvetviam bieloruskej ekonomiky.

Lukašenko, ktorý vládne bývalej sovietskej republike s 9,3 milióna obyvateľov železnou rukou už vyše štvrťstoročie, obvinil Západ, že chce jeho krajinu sankciami „zadusiť".

Bielorusko celé mesiace zažíva protesty proti Lukašenkovmu šiestemu zvoleniu za prezidenta vo voľbách v auguste 2020, ktoré sú všeobecne pokladané za zmanipulované. Lukašenko zosilnil tvrdé zásahy proti demonštrantom a bezpečnostné zložky od začiatku protestov zatkli viac ako 35-tisíc ľudí, pričom tisícky zbili.

KK52 Minsk - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko počas zasadania Celobieloruského ľudového zhromaždenia 12. februára 2021 v Minsku. Bieloruský líder Alexandr Lukašenko v piatok vyhlásil, že referendum o zmenách v ústave krajiny sa uskutoční do januára 2022. Týmto vyhlásením ukončil dvojdňové
Neprehliadnite

Lukašenko tvrdí, že pri nedeľňajšom incidente s lietadlom Ryanair konal zákonne

Pratasevič, ktorý opustil Bielorusko v roku 2019, sa stal pre Lukašenka veľkým nepriateľom. Riadil mimoriadne obľúbený kanál na platforme Telegram, ktorý zohral hlavnú úlohu pri organizovaní obrovských protivládnych protestov, a je obvinený z podnecovania masových nepokojov - za tieto obvinenia sa ukladá trest 15 rokov väzenia.

Lukašenko minulý týždeň obvinil Prataseviča z podnecovania „krvavej vzbury" a bránil odklon letu Ryanairu ako oprávnenú reakciu na vyhrážku bombou.

Dokumentárny film na stanici ONT pôsobil tak, že má podporiť obsah tvrdenia, že bieloruské úrady nevedeli o prítomnosti Prataseviča na palube lietadla, keď ho úrady odklonili.

Novinár vo videu uvádza, že autorom vyhrážky bombou je zrejme niekto, s kým mal osobný konflikt. Pratasevič neprajníka nemenoval, ale dodal o ňom, že bol napojený na opozične zmýšľajúcich hekerov, ktorí útočili na bieloruské oficiálne webové stránky a už v minulosti sa vyhrážali bombami. Pratasevič vo videu nevysvetlil, aký druh osobného konfliktu mal s údajnou osobou.

EBE 18 Moskva - Na snímke ruský prezident Vladimir Putin počas virtuálneho klimatického summitu svetových lídrov v Moskve 22. apríla 2021. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin attends the virtual Leaders Summit on Climate in Moscow, Russia, Thursday, April 22, 2021. (Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Rusko vyhlásilo, že zákaz letov nad Bieloruskom ohrozuje bezpečnosť cestujúcich

„Keď bolo lietadlo na pristávacej dráhe, uvedomil som si, že panikáriť je zbytočné," povedal Pratasevič. Keď lietadlo rolovalo k parkovaciemu miestu, novinár podľa svojich slov videl čakajúce, ťažko vyzbrojené špeciálne sily. "Bola to špeciálna jednotka rýchleho nasadenia - videl som uniformy, nepriestrelné vesty a zbrane," dodal.

Pratasevič sa objavil vo videu aj deň po zatknutí - nakrútené bolo vo väzbe a odvysielala ho bieloruská štátna televízia. Novinár rozprával rýchlo a monotónne a priznal sa k organizovaniu masových nepokojov. Jeho rodičia, ktorí teraz žijú v Poľsku, vyhlásili, že priznanie pôsobilo ako vynútené.