B. Johnson v krátkom prejave odvysielanom v televízii povedal, že „neexistujú žiadne okolnosti“, za ktorých by súhlasil s odložením brexitu, naplánovaného na 31. október.

Poslanci parlamentu za Konzervatívnu stranu, ktorí chcú hlasovať s opozíciou proti odchodu Británie z EÚ bez dohody, by podľa neho týmto krokom absolútne znemožnili ďalšie rokovania. Ako ďalej B. Johnson uviedol, zákonodarcovia by mali podporiť vládu a nie lídra opozičnej Labouristickej strany Jeremyho Corbyna a jeho „nezmyselný odklad“.

B. Johnson poslancov už skôr varoval, že ak budú hlasovať s opozíciou, budú vylúčení z poslaneckého klubu a v budúcich voľbách nebudú môcť za svoju stranu kandidovať.

Britský premiér trvá na tom, že šance na dosiahnutie novej dohody o odchode Británie z EÚ stúpajú, keďže predstavitelia EÚ podľa neho vedia, že Británia má jasnú predstavu o tom, čo chce.

B. Johnson po svojom zvolení za britského premiéra sľúbil, že Británia Európsku úniu opustí 31. októbra, a to s dohodou alebo bez nej, čo podľa agentúry Reuters viedlo k ústavnej kríze, ktorej riešením by mohli byť predčasné voľby.

Aktualizované o 21:10: Johnson hrozí voľbami

Britský premiér Boris Johnson navrhne vypísať na 14. októbra predčasné parlamentné voľby, ak poslanci v utorok odhlasujú odklad brexitu v prípade nedosiahnutia dohody o vystúpení z EÚ. Uviedol to v pondelok večer nemenovaný vysokopostavený vládny predstaviteľ, informovala spravodajská televízia Sky News.

B. Johnson poslancov parlamentu za Konzervatívnu stranu, ktorí chcú hlasovať proti nemu spolu s opozičnou Labouristickou stranou, varoval: „Ak zahlasujú za zmarenie vyjednávacieho procesu, budú musieť uvažovať nad tým, čo bude nasledovať a čo to pre nich znamená.“

Britský premiér už predtým uviedol, že za takýto prístup budú zákonodarcovia vylúčení z poslaneckého klubu a v budúcich voľbách nebudú môcť za svoju stranu kandidovať.

Termín možných parlamentných volieb bol spomenutý počas zasadnutia členov vlády v pondelok večer, dodal nemenovaný predstaviteľ. Ministri majú podľa jeho slov z volieb obavy, ale uznávajú, že tieto rokovania môže viesť buď Jeremy Corbyn, alebo Boris Johnson.