Jednosmerný let ekonomickou triedou z Moskvy do Dubaja môže v súčasnosti stáť Rusov aj päťtisíc dolárov, pričom voľných leteniek už veľa nezostáva. Príčinou je „čiastočná“ mobilizácia, ktorú minulý týždeň vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin a ktorá sa týka približne 300-tisíc vojakov v zálohe. Tí by mali odísť bojovať na Ukrajinu, píše CNBC.

Ešte týždeň pred 21. septembrom, keď Putin mobilizáciu vyhlásil, vyšiel Rusov päťhodinový let do Dubaja len 350 dolárov. Súčasné ceny jednosmerných leteniek leteckých spoločností Emirates a FlyDuai v ekonomickej triede sa v mesiaci od 28. septembra do 26. októbra pohybujú od 2 577 do 4 773 dolárov, pričom aj nižšia z uvedených súm je 2,5 násobne vyššia ako 965 dolárov, čo je suma, ktorú si priemerný Rus odnesie každý mesiac domov.

„Rusi idú von, aby unikli (odvodu)“ napísal na Twitteri Ian Bremmer, šéf spoločnosti Eurasia Group, pričom k tvítu pridal aj video zo stránky Flightradar24, na ktorom vidno množstvo lietadiel opúšťajúcich Rusko v priebehu viacerých dní.

Priame lety do Dubaja z Petrohradu, ktorý je druhým najväčším ruským mestom, stoja približne 2 600 dolárov. Tí, ktorí si to môžu dovoliť, sa do Spojených arabských emirátov môžu odviezť súkromným lietadlom, ale musia si pripraviť 20-25-tisíc dolárov, pričom dopyt aj po drahých letenkách vzrástol je päťdesiatkrát vyšší ako pred Putinovou mobilizáciou.

Ďalšie dôležité správy

Mladí Rusi kráčajú pozdĺž gruzínsko-ruského  hraničného priechodu Verchnij Lars v piatok 23. septembra 2022. Na rusko-gruzínskych hraniciach sa vytvoril desať kilometrov dlhý rad.
Neprehliadnite

Od vyhlásenia mobilizácie utieklo z Ruska vyše 260-tisíc mužov, píše Novaja Gazeta