Odkaz Kysučanov Ficovi

Čo sa ale za poslednú dobu zmenilo, sú regióny na posledných priečkach zoznamu finančnej situácie Slovákov. Východniarov, presnejšie obyvateľov Prešovského kraja, postupne na chvoste tabuliek príjmov vystriedal kraj Žilinský. S viditeľným rozdielom. Obyvatelia Kysúc, Oravy, Liptova a Turca nemali možnosť vyťažiť z ekonomického rastu Slovenska maximum. Napriek faktu, že tento región je baštou vládnej strany Smer. Napriek faktu, že posledné roky počúvame o podporných stimuloch pre najzaostalejšie regióny.

Do Žilinského kraja nenasmeroval predošlý vládny kabinet dokonca ani jednu z obrích zahraničných investícií, ktoré tak slávnostne tesne pred voľbami ohlasoval premiér Robert Fico a ministri. Ale treba tiež priznať, že keby aj nasmeroval, vzhľadom na fakt, že podľa posledných medializovaných správ sa ani jedna realizovať nebude, či už Banská Bystrica, Nitra alebo Vojany, bolo by to pre tento región aj tak zbytočné.

Ale aj tak. Natíska sa otázka, ako vážne vlastne najsilnejšia vládna strana myslí svoje sľuby, svoje stratégie pre zlepšenie života občanov.

Aj napríklad plnenie si už svojich základných povinností voči nim. Zabezpečenie zdravotnej starostlivosť, verejnej dopravy. To sú oblasti, ktoré Slováci v hodnotení kvality svojho života vnímajú ako jedny z najhorších. A to naprieč krajmi.

Jednou z mála dobrých správ pre Slovensko zatiaľ ostáva, že tunajší ľudia sa už dávno riadia heslom – pomôž si sám, aj Boh ti pomôže. Preto dokážu aj ľudia z najchudobnejších krajov nemožné – ušetriť na Slovensko nadpriemerné sumy z toho mála, čo majú alebo dostávajú od štátu vo forme rôznych dávok. Prešovčania a Žilinčania napriek nežičlivým podmienkam patria vôbec k najväčším šetričom v krajine.

Krajina s tak zodpovednými občanmi má šancu na úspech, aj keď jej politici a nimi riadené orgány momentálne zlyhávajú v plnení svojich funkcií. Len musí začať čím skôr s liečbou.