Dnes je zrejmé, že bývalý riaditeľ daniarov dobre vedel, prečo to hovorí. F. Imrecze je totiž horúcim kandidátom na post nového ministra financií po tom, čo toto kreslo do 1. júna uvoľní Peter Kažimír. A to napriek tomu, že z finančnej správy odišiel po jednom z najväčších škandálov v histórii Slovenska.

Európska agentúra pre boj s podvodmi (OLAF) vyčíslila, že pre podhodnocovanie dovozov čínskej obuvi a textilu najmä v rokoch 2013 a 2014 (keď daniarov F. Imrecze riadil) EÚ a Slovensko prišli na clách zrejme o viac ako 300 miliónov eur. Ešte väčšiu sumu mohla EÚ stratiť na súvisiacej dani z pridanej hodnoty.

Pravdou je, že SR nebola jedinou krajinou, na ktorú OLAF poukázal. Ešte väčšia suma ušlých ciel agentúre v analýze vyšla napríklad v prípade Spojeného kráľovstva. Zároveň sa mnohé konania voči firmám podozrivým z podvodov viedli už pred upozornením európskej agentúry koncom roka 2017. Bývalý šéf daniarov si preto myslí,  že v ničom nepochybil a že ho kauza na prípadnú funkciu ministra nediskvalifikuje.

No vyšetrovaniam podvodov na colnej správe chýbala akákoľvek koncovka. Súdy konania voči podozrivým spoločnostiam zamietali pre nedostatok dôkazov,

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa