Podiel elektromobilov medzi novozaregistrovanými vozidlami v Európe od apríla do júna stúpol na 9,9 percenta, vlani v druhom štvrťroku predstavoval 7,5 percenta. Podiel áut poháňaných fosílnymi palivami oproti tomu klesol. Vo svojej správe to uvádza Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA).

Podľa údajov ACEA si benzínové a dieselové vozidlá udržali väčšinu nových registrácií s podielom 55,8 percenta. Celkový predaj oboch typov vozidiel klesol v druhom štvrťroku o viac ako pätinu.

Predaj elektromobilov oproti tomu vzrástol o 11,1 percenta. Dve pätiny z predaných vozidiel mali elektrický pohon. Hybridné vozidlá, ktorých sa vlani prvýkrát predalo viac ako áut s dieselovým motorom, dosiahli viac ako pätinový podiel na trhu, presne 22,6 percenta.

Z údajov, ktoré združenie ACEA zverejnilo začiatkom týždňa, vyplýva, že v Európe bolo v júni zaregistrovaných najmenej nových osobných automobilov od roku 1996, a to niečo vyše 1,06 milióna vozidiel. Výrobu obmedzili problémy od logistických ťažkostí až po pokračujúci nedostatok čipov.

Štatistika zahŕňa popri krajinách Európskej únie aj Británie a štyri krajiny Európskeho združenia voľného obchodu (Island, Lichtenštajnsko, Nórsko, Švajčiarsko). V EÚ sa predaj nových osobných automobilov v júni medziročne znížil o 15,4 percenta na 886 510 vozidiel.

Ďalšie dôležité správy

Na Slovensko prišli výrobcovia automobilov, pretože u nás našli lacnú pracovnú silu. Už to neplatí.
Neprehliadnite

Priemyselná výroba v máji mierne vzrástla, ťahúňom bol automobilový priemysel