Donald Trump vo februári 2020, ešte ako prezident USA, počas stretnutia s venezuelským opozičným lídrom Juanom Guaidóom v Bielom dome navrhol, že venezuelského prezidenta Nicolása Madura by sa mohli „zbaviť“ americké vojenské sily. Tvrdí to bývalý minister obrany USA Mark Esper, píše server HuffPost.

Esper to odhalil vo svojej novej knihe s názvom A Sacred Oath: Memoirs of a Secretary of Defence During Extraordinary Times (Posvätná prísaha: Memoáre ministra obrany v mimoriadnych časoch).

Podľa Espera Trump pozval Guaidóa, ktorého Spojené štáty uznali za skutočného vodcu Venezuely, do Bieleho domu spolu s jeho venezuelskými kolegami Juliom Borgesom a Carlosom Vecchiom. Bol tam aj Mauricio Claver-Carone.

„Čo keby tam prišla americká armáda a zbavila sa Madura?" pýtal sa Trump. Guaidó odpovedal: „Samozrejme, že by sme vždy privítali pomoc USA“.

Esper sa potom pýtal, či by boli Venezuelčania ochotní „organizovať sa, trénovať a bojovať“, pretože „americká armáda má skúsenosti s výcvikom zahraničných síl“. "Áno, boli by," odpovedal Guaidó, hoci Esper sa domnieva, že „to neznelo veľmi isto."

„O atentáte na prezidenta Madura sa diskutovalo v Bielom dome za prítomnosti Guaidóa, Borgesa a Vecchia. Mauricio Claver-Carone bol súčasťou plánu. Plán sa podobal na atentát na prezidenta Haiti s kolumbijskými žoldniermi. Vo Venezuele to ale nevyšlo,“ napísal venezuelský veľvyslanec pri OSN Samuel Moncada na Twitteri, keď komentoval úryvky z Esperovej knihy.

Ďalšie dôležité správy

WA 34 Caracas - Venezuelský prezident Nicolás Maduro počas tlačovej konferencie v Caracase v pondelok 16. augusta 2021. FOTO TASR/AP   

Venezuelan President Nicolas Maduro gives a press conference at Miraflores presidential palace in Caracas, Venezuela, Monday, Aug. 16, 2021. (AP Photo/Ariana Cubillos)
Neprehliadnite

Maduro oznámil rozhodnutie obnoviť dialóg zahŕňajúci všetky strany