Tesla dosiahla zo svojej investície do bitcoinu nerealizovaný zisk okolo 1 miliardy dolárov (823,8 milióna eur), odhaduje analytik firmy Wedbush Securities Daniel Ives. Tesla tento rok zrejme viac zarobí na „investíciách do bitcoinov než na predaji svojich elektromobilov", dodal Ives.

Americký výrobca elektromobilov skôr tento mesiac v správe pre americkú komisiu pre cenné papiere a burzy SEC uviedol, že nakúpil bitcoiny za 1,5 miliardy dolárov. To mu má pomôcť zvýšiť finančnú flexibilitu a maximalizovať výnosy z hotovosti.

Feature
Bitcoin cryptocurrency ATM exchange, Schiphol Airport, The Netherlands - 20 Jun 2018, Image: 375576712, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, TEMP Rex Features
Neprehliadnite

Bitcoin aj ethereum sa opäť dostali na nové rekordné hodnoty

Tesla nakúpila bitcoin niekedy v januári. Nezverejnila presný dátum ani cenu. Takisto nie je jasné, či medzitým nejakú časť zo svojich bitcoinov predala. Bitcoin pokračuje v raste a prelamovaní rekordov. Jeho cena sa už dostala nad 58- tisíc dolárov, keď od začiatku roka vzrástla takmer o 100 percent. Celková trhová kapitalizácia bitcoinu už v piatok (19. 2.) prekonala 1 bilión dolárov.

Ives nevysvetlil svoju kalkuláciu. Podľa údajov stránky CoinDesk sa 31. januára dostala cena bitcoinu až na 31 793,45 dolárov a 20. februára, teda v deň, keď Ives zverejnil svoj odhad, až na 57 487,03 dolárov. To znamená že bitcoin sa v tomto období posilnil približne o 65 percent a zisk investície Tesly v objeme 1,5 miliardy dolárov by predstavoval 975 miliónov dolárov. Ak by sme počítali pondelkové maximum 58 332,36 dolárov, zisk Tesly by už prekonal 1 miliardu dolárov.