Čínsky burzový regulátor uviedol, že odchod spoločnosti Didi z newyorskej burzy sa nijako netýka iných čínskych firiem kótovaných v USA. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Odchod spoločnosti

Čínska komisia pre cenné papiere CSRC uviedla, že dekótovanie (delisting) spoločnosti Didi Global, teda odchod z New York Stock Exchange (NYSE), bolo jej rozhodnutím prijatým na základe trhovej situácie a vlastnej situácie firmy.

Čínska alternatívna taxislužba Didi začiatkom decembra 2021 oznámila, že sa stiahne z newyorskej burzy. V sobotu uviedla, že mimoriadne valné zhromaždenie sa bude konať 23. mája, akcionári na ňom budú hlasovať o dobrovoľnom odchode z NYSE.

Didi vstúpila na newyorskú burzu 30. júna aj napriek výhradám čínskych regulátorov, ktorí od firmy požadovali, aby vstup odložila pre obavy týkajúce sa kyberbezpečnosti. Odchod Didi vyvolal strach investorov, že newyorskú burzu budú musieť opustiť aj ďalšie čínske firmy.

Podľa CSRC odchod Didi z newyorskej burzy nemá nič spoločné s inými čínskymi firmami kótovanými v USA ani s pokračujúcou snahou o vyriešenie sporu medzi USA a Čínou týkajúceho sa prístupu k audítorskej dokumentácii.

CSRC začiatkom apríla uviedla, že spoločne s ďalšími regulačnými orgánmi pripravuje návrh rámca, ktorý by umožnil väčšine čínskych firiem, aby sa ich akcie naďalej mohli obchodovať na newyorskej burze. Rámec by mal jasne definovať, ktoré údaje Peking považuje za citlivé a prípadné ohrozenie bezpečnosti.

Dekótovanie čínskych firiem

Americká komisia pre cenné papiere a burzy SEC v decembri finalizovala pravidlá prípadného dekótovania čínskych firiem a uviedla, že identifikovala 273 firiem, ktorých by sa to mohlo týkať. Začiatkom marca potom vymenovala prvé štyri menšie firmy, ktoré neplnia americkú legislatívu, a koncom marca pridala ďalšie, medzi nimi aj Baidu.

Washington už dlho požaduje plný prístup k účtovným knihám čínskych firiem kótovaných v USA. Peking však z dôvodu bezpečnostných obáv zakazuje inšpekciu podkladov, s ktorými pracujú lokálne audítorské firmy, zahraničnými orgánmi.

Ak by to Peking dovolil, ukončil by sa tým desaťročie trvajúci spor. V opačnom prípade by zrejme čínske firmy museli v roku 2024 opustiť americkú burzu. Kompromis by tiež signalizoval ochotu Číny, že okrem bezpečnostných obáv tiež myslí na investorov a firmy, čo by mohlo pomôcť jej ekonomike, ktorá aktuálne čelí viacerým problémom.

Goldman Sachs odhaduje, že americkí inštitucionálni investori majú v amerických depozitných certifikátoch čínskych firiem okolo 200 miliárd USD (183,86 miliardy eur).

Ďalšie dôležité správy

Mayor Adams Rings Opening Bell At New York Stock Exchange
Neprehliadnite

Akcie výrazne vzrástli po správe, že Čína údajne poskytne Amerike prístup k auditom ich firiem