Odborári košických oceliarní U. S. Steel vyhlásili v stredu štrajkovú pohotovosť. Ako uviedol predseda Rady odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice Juraj Varga, ak sa spor nevyrieši do 30 dní odo dňa poverenia sprostredkovateľa, respektíve mediátora, otvorí sa aj možnosť štrajku.

„Postupujeme v zmysle zákona o kolektívnom vyjednávaní - štrajková pohotovosť nie je štrajk, ale prejav pripravenosti ho zrealizovať, ak to bude nevyhnutné," povedal Varga. Kolektívne vyjednávanie sa začalo 22. januára, platnosť štvorročnej kolektívnej zmluvy vypršala 30. júna. V polovici júla požiadali vybratého sprostredkovateľa zo zoznamu sprostredkovateľov Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR o riešenie kolektívneho sporu. „Sprostredkovateľ má - po oboznámení sa s priebehom vyjednávania - predložiť návrh riešenia sporu. V prípade, ak sa spor nevyrieši do 30 dní odo dňa poverenia sprostredkovateľa, považuje sa toto konanie za neúspešné, a potom sa otvára aj možnosť najkrajnejšieho možného nástroja riešenia - teda štrajku," spresnil Varga.

Oprava ciest, cestári
Neprehliadnite

Cestný megatender naďalej stojí. Voči rozhodnutiu ÚVO sa účastníci odvolali

Pripomenul, že zamestnanci oceliarní niekoľko mesiacov pracujú v obmedzenom týždennom pracovnom režime. Kým v predchádzajúcom období dostávali 60 percent platu, od polovice apríla sa s vedením podniku dohodli na mzdovej kompenzácii 80 percent platu za dni, ktoré musia zostať doma pre nedostatok práce. V skrátenom pracovnom režime majú pracovať aj v auguste a septembri.

Návrh novej kolektívnej zmluvy vlani v novembri pripravili spolu s ďalšou odborovou organizáciou pôsobiacou v podniku - OZ Nezávislé kresťanské odbory Slovenska (NKOS). Vo vyjednávaní sa podľa Vargu stala spornou otázka týždenného pracovného času zamestnancov, respektíve enormný tlak na jeho zvýšenie zo strany zamestnávateľa. Hovorca oceliarní Ján Bača predtým uviedol, že odborárom dali niekoľko návrhov, ktoré reflektovali súčasnú situáciu v ekonomike a oceliarstve v Európskej únii. Avizoval, že na procese mediácie budú so sprostredkovateľom plne spolupracovať.