Ak nepríde počas následnej zákonnej 30-dňovej lehoty k dohode, odborári odštartujú hlasovanie o prípadnom ostrom štrajku. Informoval o tom vo štvrtok podpredseda základnej organizácie (ZO) odborov František Gajdoš.

Sprostredkovateľ bol do kolektívneho vyjednávania pridelený na základe rozhodnutia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR 23. apríla. Na prvom kole rokovania sa 3. mája stretol samostatne s oboma zmluvnými stranami, no neskôr pristúpil k spoločnému rokovaniu všetkých troch strán.

„Napriek jeho enormnej snahe sa ani po takmer 7-hodinovom rokovaní návrhy oboch strán prakticky vôbec nepriblížili,“ konštatoval F. Gajdoš. V stredu 9. mája odznel v zmysle zákona sprostredkovateľov návrh kompromisného riešenia sporu.

Ten bol o zvýšení základných miezd všetkých zamestnancov o 53 eur. „Odborová organizácia oceňuje enormnú snahu sprostredkovateľa o nájdenie kompromisu, avšak na štvrtkovom zasadnutí výboru ZO OZ KOVO PCAS tento odmietla s odôvodnením, že navrhované zvýšenie základných miezd nie je postačujúce,“ uviedol F. Gajdoš.

Odborári sú podľa neho ochotní počas 30-dňovej lehoty zúčastniť sa na ďalšom rokovaní pred sprostredkovateľom o predloženom návrhu.