Vedenie izraelských odborov Histadrut ukončilo v pondelok večer jednodňový generálny štrajk. Premiér Benjamin Netanjahu predtým na neskôr odložil kontroverznú reformu súdnictva, voči ktorej sa v Izraeli už mesiace masovo protestuje. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Zlé skúsenosti s Netanjahuom

,,V nadväznosti na oznámenie predsedu vlády vyhlasujem ukončenie štrajku," povedal predseda Všeobecnej federácie pracujúcich v zemi Izrael (Histadrut) Arnon Bar-David.

Odloženie balíka justičných zmien opatrne privítala aj izraelská opozícia, informuje agentúra Reuters. Opozičné strany už avizovali, že sa budú snažiť dosiahnuť dohodu.

Opozičný líder a expremiér Jair Lapid uviedol, že opozícia si potrebuje byť istá, že Netanjahu ,,neblafuje" či neskúša nejaké triky. Už totiž s ním mala ,,zlé skúsenosti", priblížil Lapid.

,,Na druhej strane, ak sa vláda zapojí do skutočného a spravodlivého dialógu, môžeme vyjsť z tejto krízy silnejší a jednotnejší a môžeme to premeniť na rozhodujúci moment v našej schopnosti spolunažívať," uviedol vo vyhlásení.

Zmeny len s podporou verejnosti

Netanjahuovo pozastavenie kontroverznej justičnej reformy medzičasom privítal aj Biely dom.

,,Vítame toto oznámenie ako príležitosť na vytvorenie času a priestoru na kompromis," uviedla hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierreová. Práve kompromis je to, o čo sa USA zasadzovali. Zásadné zmeny demokratického systému by sa podľa nej mali uskutočňovať s čo najširšou podporou verejnosti.

Izrael nemá písanú ústavu, pričom jej úlohu plnia tzv. základné zákony, ktoré môže blokovať najvyšší súd. Túto právomoc mu chce vláda pripravovanou justičnou reformou obmedziť. Podľa kritikov a účastníkov masových protestov by tým však posunula krajinu smerom k autoritárstvu.

Ďalšie dôležité správy

KK39 Jeruzalem - Izraelský krajne pravicový minister národnej bezpečnosti Itamar Ben-Gvir počas zasadnutia vládneho kabinetu 3. januára 2023 v Jeruzaleme. FOTO TASR/AP
Itamar Ben Gvir, the minister of national security in Benjamin Netanyahu new government, attends the weekly cabinet meeting, Tuesday, Jan. 3, 2023, in Jerusalem. (Atef Safadi/Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Izraelský minister Itamar Ben-Gvir oznámil posunutie reformy súdnictva