Ceny elektriny budú v budúcom roku veľmi blízke k tomu, čo platí aj dnes, vyjadril sa Richard Sulík. Ako podmienku však uvádza, aby domácnosti ušetrili 15 percent energie.

Základom je poznanie vlastnej spotreby

O tom, ako ušetriť spotrebu energie sa v podcaste denník Pravda rozprával s vedúcim oddelenia poradenstva Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Michalom Ilovičom.

Ten za kľúčové považuje najmä poznanie vlastnej spotreby.

„Keď sa bavíme s ľuďmi, ktorí nás kontaktujú, často nemajú prehľad o tom, kde majú najväčšiu spotrebu a koľko spotrebúvajú za deň, týždeň či za mesiac. Nemajú jednoducho prehľad, kto je tým žrútom energie, ktorý spotrebuje najviac,“ hovorí.

Radí preto vytvoriť si prehľad o vlastnej spotrebe a na základe toho identifikovať miesto, kde sa vyplatí najviac šetriť.

Prepnite to na Eco

Všeobecnou radou, ktorá súvisí so šetrením elektriny, je podľa Iloviča neprevádzkovať spotrebiče, ktoré majú neprimeranú spotrebu v pomere k dnešnej dobe.

„To sú rôzne 15 až 20 ročne chladničky,“ dopĺňa.

Je podľa neho nutné identifikovať spotrebiče, ktoré vieme vymeniť za úspornejšie.

Odborník taktiež radí používať Eco programy všade tam, kde je to možné. Ako príklad uvádza práčky, ktoré vďaka nim perú na nižších teplotách.

„Taktiež je vhodné práčku púšťať až vtedy, keď je plná,“ nadväzuje.

V prípade žehlenia zas odporúča prádlo nenaparovať v prípade, že ho žehlíme polosuché.

Svetlo naše každodenné

„Dôležité je tiež odstraňovať námrazu zo starších mrazničiek, ktoré sa nevedia odmraziť samé. Zamrznutá mraznička ide v podstate nepretržite. Taktiež nie je dobrý nápad si chladničku umiestniť vedľa sporáka, pretože trpí,“ vyjadril sa Ilovič, ktorý ďalej poradil neotvárať chladničku každú chvíľu.

V súvislosti s osvetlením zas pripomína dôležitosť využívania toho svetla, ktoré máme zadarmo, teda denného.

„Všetky stoly by mali byť umiestnené v blízkosti okien. Dobré je zvoliť aj svetlé nátery,“ dodal.

V prípade varenia zas poskytol základnú radu – využívať pokrievku. Tá podľa jeho slov zabezpečí, že spotrebujeme štyrikrát menej energie na dosiahnutie tej istej teploty.

Vymeniť kúpeľ za sprchu

A akú možnosť majú obyvatelia bytov šetriť 15 percent úspory? To je podľa odborníka veľmi individuálne, nakoľko všetko záleží na tom, ako sa bude spotreba posudzovať.

„V prípade, že v byte žije jedna osoba a správa sa úsporne, podľa doterajších informácií sa nebude takáto domácnosť porovnávať s predchádzajúcim rokom alebo s rokom 2021, ale bude sa porovnávať s priemerom v danej tarife. Pre domácnosti, ktoré majú viac členov a ich spotreba je vyššia ako priemer tarify, tam už zachádzame na hranicu, kedy budú musieť znížiť vlastný komfort,“ hovorí a ako príklad uvádza využívanie sušičky prádla, ktorá je podľa jeho slov otázkou komfortu.

Okrem toho odporučil ľuďom, ktorí si doprajú kúpeľ každý deň, nahradiť ho sprchou. „Pôjde o radikálnu úsporu,“ hovorí.

Obyvateľov rodinných domov zároveň vyzval, aby si spravili celkový servis. Radí skontrolovať tesnenie okien, či odvzdušnenie radiátorov.

Ďalšie dôležité správy

PK 23 Berlín - Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz reční o politike jeho vlády vrámci rozhovorov o rozpočte na rok 2023 v nemeckom parlamente Bundestag v Berlíne 7. septembra 2022. FOTO TASR/AP

German Chancellor Olaf Scholz delivers his speech about his governments policy as part of the budget 2023 debate at the German parliament Bundestag in Berlin, Germany, Wednesday, Sept. 7, 2022. (AP Photo/Markus Schreiber)
Neprehliadnite

Scholz potí krv a bojuje o podporu nemeckej verejnosti v časoch ruskej energetickej vojny