Preto sa oplatí automobil nekupovať pod vplyvom emócií a udržiavať ho v perfektnom stave. Nezanedbávať servisné intervaly, správne sa starať o lak a myslieť na pravidelnú údržbu. Ako teda ochrániť investíciu do Vášho nového automobilu? Jednu z odpovedí ponúka detailing automobilov.
Detailing je na Slovensku pomerne neznámym pojmom. O čo vlastne ide, sme sa spýtali Marca Plevu, jedného zo zakladateľov detailingového štúdia na Slovensku: „ Jedná sa o proces dôkladného čistenia, pri ktorom sa detailér venuje každému nedostatku, každej škáre, každému záhybu a zlepšuje tak vzhľad vozidla zvonka aj zvnútra. Najväčší dôraz sa však kladie na ochranu laku vozidla použitím špeciálnych technológií.“

Keramická ochrana CQFR
Zdroj: Detail car
Keramická ochrana CQFR

Medzi najpopulárnejšie a najpokročilejšie metódy ochrany laku vozidla patria PPF (Paint Protection Film) fólie a keramická ochrana laku. Poďme sa preto pozrieť bližšie na tieto metódy a porovnať si ich výhody a nevýhody.

Polyuretánová fólia (PPF) je tenký film vyrobený z polyuretánu, polyméru zloženého z reťazcov organických jednotiek nazývaných uretány. Je to polymér s vysokou odolnosťou voči odreniu, chemikáliám a pôsobeniu vlhkosti. Táto ochranná fólia, ktorá sa aplikuje na exteriér vozidla, zabezpečuje dokonalú ochranu laku aj pred mechanickým poškodením, poškriabaním či odretím.

Aplikácia polyuretánovej fólie na vozidlo poskytuje niekoľko výhod. Okrem ochrany laku pred poškriabaním a odrením chráni aj pred kamienkami, drobnými odermi, UV žiarením a chemickou kontamináciou, ako sú napríklad kyseliny či oleje. Fólia tiež zlepšuje lesk laku a udržuje vozidlo v lepšom stave. Jednou z výhod PPF fólií je taktiež aj ich hydrofóbny povrch vďaka ktorému zostane auto dlhšie čisté.

Polyuretánová fólia sa často aplikuje na exponované časti vozidla, ako sú predný nárazník, kapota, blatníky, zrkadlá a zadný nárazník. Tieto oblasti sú najviac vystavené nebezpečenstvu poškodenia od kamienkov, hmyzu a iných vonkajších vplyvov. Dnes je však bežné vidieť prémiové automobily v celošate PPF fólie.

Ferrari Roma a keramicka ochrana CQFR
Zdroj: Detail car
Ferrari Roma a keramicka ochrana CQFR

Pri aplikácii polyuretánovej fólie na vozidlo je dôležité, aby prácu odviedol profesionálny odborník. Správne nanesená fólia by mala mať hladký povrch bez bublín a vrások, aby sa dosiahla najlepší vizuálny vzhľad a ochranný efekt. Ak je táto ochranná fólia správne nanesená, potom sa majiteľ nemusíte obávať nepríjemností ohľadom delaminácie či pomarančovania povrchu. Tie najprémiovejšie PPF ochranné fólie majú schopnosť samozacelovania sa pod vplyvom tepla a teda, ak sa povrch automobilu s PPF fóliou poškriabe, stačí auto vystaviť slnečnému žiareniu alebo ho jednoducho nahriať fénom či teplou vodou a škrabance z povrchu fólie zmiznú a fólia sa obnoví do dokonalosti.

Mercedes Benz GLE s keramikou
Zdroj: Detail car
Mercedes Benz GLE s keramikou

Medzi hlavné výhody PPF fólií patrí:
Vynikajúca ochrana: PPF fólie poskytujú vysokú úroveň ochrany pred kamienkami, odreninami, škvrnami od vtákov, UV žiarením a chemickými látkami. Pomáhajú udržiavať povrch auta v bezchybnom stave.

Samoregeneračné vlastnosti: jednoduchá regenerácia po poškriabaní či odrení na nespoznanie.

Ochrana pred UV žiarením: Niektoré PPF fólie majú integrovanú ochranu proti UV žiareniu, ktoré môže spôsobovať vyblednutie a poškodenie laku auta. Táto ochrana pomáha udržiavať farbu auta žiarivú a zachovanú.

Neviditeľná ochrana: Fólia je navrhnutá tak, aby bola takmer neviditeľná, čo znamená, že nezmení vzhľad vozidla. PPF fólia prispôsobuje sa tvaru karosérie auta a zachováva jej pôvodný lesk a vzhľad.

Jednoduchá údržba: Fólia je ľahko umývateľná, čo umožňuje jednoduché čistenie a udržiavanie vozidla v čo najlepšom stave. Môžete ju umývať ako bežné auto a špina a nečistoty sa ľahko odstránia.

Dlhá životnosť: PPF fólia je navrhnutá tak, aby vydržala dlhú dobu bez toho, aby sa odlupovala alebo strácala svoju transparentnosť. Správne aplikovaná a udržiavaná PPF fólia môže chrániť váš povrch auta po mnoho rokov.

Napriek svojim výhodám majú PPF fólie aj niekoľko nevýhod a tou je najmä cena a životnosť. PPF fólie sú často drahšie ako iné metódy ochrany laku. Ich profesionálne nainštalovanie preto môže byť investíciou. Aj keď sú fólie odolné, ich účinnosť sa môže časom znížiť, obzvlášť ich hydrofóbne vlastnosti zvyknú do dvoch či troch rokov vyprchať. Pri nesprávnej príprave laku pred inštaláciou PPF fólie vzniká riziko, že sa takto aplikovaná fólia môže skôr opotrebovať, zmeniť farbu alebo vytvoriť neželané bubliny. Správnym výberom kvalitného detailingového štúdia dokážete však toto riziko eliminovať.

Aplikácia keramickej ochrany
Zdroj: Detail car
Aplikácia keramickej ochrany

Ako sme už spomínali, ďalšou možnosťou ochrany karosérie je keramická ochrana laku. Jedná sa v súčasnosti o veľmi populárnu metódu medzi majiteľmi áut, ktorí hľadajú dlhotrvajúcu ochranu a vysoký lesk pre svoje vozidlo za prijateľnú sumu. Ide vlastne o nanotechnológiu na báze oxidu kremičitého, pri ktorom sa keramický povlak aplikuje na povrch dokonale prelešteného a pripraveného auta. Medzi jej hlavné výhody patrí:

Vysoká odolnosť: Keramický povlak tvorí ochrannú bariéru medzi lakom a vonkajším prostredím. Poskytuje odolnosť voči škrabancom, odreninám, UV žiareniu a chemikáliám.

Dlhodobý lesk: Keramická ochrana dodáva autu hlboký a trvalý lesk. Udržiava lak v dokonalom stave a minimalizuje jeho opotrebenie. Keramika síce neochráni lak vozidla pred mechanickým poškodením, no poskytne majiteľovi perfektnú ochranu voči chemikáliám a bežnému poškodeniu z používania na cestách.

Jednoduchá údržba: Vďaka hydrofóbnej povrchovej vrstve sa nečistoty ľahko odstránia, a čistenie vozidla je rýchlejšie a jednoduchšie.
Dlhotrvácnosť: Pokiaľ si zvolíte keramické ochrany s prémiovým zložením, tak ich výdrž môžete merať v rokoch.

Cena: Suma, ktorú zaplatíte za keramickú ochranu je rádovo nižšia ako za ochranu pomocou PPF fólie. Vo väčšine prípadoch je cena keramickej ochrany tretinová v porovnaní s cenou za ochranu laku automobilu polyuretánovou fóliou.

Mercedes Benz 190 SL s keramikou
Zdroj: Detail car
Mercedes Benz 190 SL s keramikou

Už vieme, že PPF fólie ako aj keramická ochrana laku sú vynikajúcimi metódami ochrany vozidiel. Voľba medzi nimi závisí od individuálnych preferencií majiteľa auta a jeho rozpočtu. „Rozhodnutie je už na klientovi. Ak hľadáte neviditeľnú ochranu, PPF fólia je ideálna voľba. Ak preferujete dlhotrvajúci lesk a odolnosť, keramická ochrana laku môže byť pre vás tá správna voľba“, vraví v skratke majiteľ jedného z detailingových štúdií na Slovensku,  Marco Pleva z DetailCar.