Návrh zmien vo verejnom obstarávaní má viacero neznámych, ale aj nedostatkov. Únia profesionálov verejného obstarávania (ÚPVO) to uviedla pre TASR v reakcii na informácie, ktoré v utorok  na tlačovej konferencii prezentoval premiér Igor Matovič (OĽANO) spolu s podpredsedom vlády pre legislatívu Štefanom Holým (Sme rodina).

,,V prezentovanom návrhu vidíme viacero neznámych, na ktoré v tomto momente nepoznáme odpoveď, tiež viacero nedostatkov, pričom zároveň niektoré návrhy, ktoré vychádzajú zo skúseností z praxe, predpokladáme, nebudú v našich podmienkach fungovať," uviedol pre TASR Juraj Tkáč z ÚPVO. Rovnako bolo podľa neho prezentovaných niekoľko noviniek, ktoré nepovažuje ÚPVO za nové nápady, pretože už v súčasnosti takéto nastavenie existuje a v praxi funguje. To sa týka najmä dostupnosti zverejňovaných informácií.

V markizáckych Televíznych novinách opäť mimoriadne vystúpil premiér SR Igor Matovič.
Neprehliadnite

Verejné obstarávanie čaká revolúcia, má byť efektívnejšie, tvrdí Matovič

Tkáč priblížil, že nezávisle na predstavených konceptoch pracujú na vlastných konkrétnych praktických návrhoch, ktoré by mali byť podľa ÚPVO v novom zákone o verejnom obstarávaní obsiahnuté. Odborníci v združení zastávajú všeobecný názor, že aj v zákazkách menších, ako sú európskymi smernicami upravené nadlimitné zákazky, je nevyhnutné zabezpečiť dodržiavanie princípov verejného obstarávania. Zrýchlenie procesov a hospodárnosť samotného postupu verejného obstarávania teda podľa ÚPVO nemôže ísť na úkor dodržiavania ostatných princípov. ,,Dodržanie a rovnováhu týchto princípov v podlimitných zákazkách v predstavenom návrhu nedokážeme z prezentovaných informácií vyhodnotiť," dodal Tkáč.

Postup, pri ktorom sa najprv vypracuje a predstaví návrh, navyše, ak ide o návrh vypracovaný okrem iného bez účasti pracovníkov Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) alebo odborníkov z praxe, a až následne sa spustí odborná diskusia, považuje za neobvyklý. ,,Zároveň si však v tomto momente nedovolíme kritizovať alebo spochybňovať takto zvolený postup. Pokiaľ bude prísľub o širokej odbornej diskusii počas dlhšieho obdobia naplnený, je aj takýto postup možný," poznamenal Tkáč.

PRESOV: VYSTAVBA OBCHVATU PRESOVA MESKA
Neprehliadnite

Štát podľa stavebníkov nezvláda nákupy. Volajú po systémových zmenách

Výkonný výbor ÚPVO bol zároveň členmi únie požiadaný, aby kontaktoval podpredsedu vlády a ponúkol spoluprácu odborníkov z praxe a s dlhoročnou praxou vo výkone verejného obstarávania na dopracovaní predstaveného návrhu.

Do medzirezortného pripomienkového konania má byť predložená právna norma, ktorá prinesie transparentnosť, ale aj zrýchlenie verejného obstarávania a následne aj zníženie byrokracie. Podpredseda vlády pre legislatívu Holý túto novelu podľa premiéra predloží na objednávku vládnej koalície.