S cieľom upozorniť na dosahy dôchodkovej reformy a zhoršujúcu sa sociálno-ekonomickú situáciu obyvateľov zorganizoval v stredu Odborový zväz (OZ) KOVO blokovanie premávky na Košickej ulici v Žiline. Podľa člena Predsedníctva Rady OZ KOVO pre žilinský región Jaroslava Kordeka išlo o tretí zo série protestov v rámci Slovenska.

Doplnil, že odborári vybrali priestor, ktorý je pre Žilinu kľúčový, aby protest v spoločnosti rezonoval.

„Každý z nás cíti v peňaženke zdražovanie potravín, rast cien, vplyv inflácie. Aj dosahy legislatívnych zmien v kontexte zmeny výpočtu minimálnej mzdy na rok 2022 či zmrazenia príplatkov za nočné zmeny, soboty, nedele a podobne. Pripravované zdražovanie elektrickej energie, zvyšovanie cien plynu sa výrazne premietne do ďalšieho zvyšovania rastu cien takmer všetkých tovarov a služieb. Slovenským zamestnancom, mladým rodinám, dôchodcom hrozí ďalší vážny, pocovidový sociálny a ekonomický prepad,“ uviedol Kordek.

Na fotke je Martin Višňovský, prezident Asociácie doplnkových dôchodkových spoločností.
Neprehliadnite

M. Višňovský: Krajniakova novela tretieho piliera diskriminuje DDS-ky

Predseda Rady OZ KOVO Emil Machyna podotkol, že valorizácia nie je dostatočná, prepočet zníži dôchodky a predĺži sa vek odchodu do dôchodku.

„Keby dnes nebol druhý pilier, ktorý nevynáša, tak nemáme problém s dôchodkovým systémom. Mali by sme sa zamyslieť nad tým, prečo sa takéto niečo stalo a čo s tým budeme robiť. Ľudia, ktorí odrobia 45 rokov a viac, si nezaslúžia slušný dôchodok? A dnes sa k nim správame, ako keby boli nepotrební. Takáto cesta je veľmi zlá,“ zdôraznil Machyna.


pôvodný súbor:SOCIALNA POISTOVNA-3.jpg
Neprehliadnite

Tento boj o dôchodky je trochu iný ako býva zvyčajne

„Ľudia, ktorí tu pracovali veľmi dlho, si zaslúžia slušnú starobu za slušné peniaze. Aby nemali problém, že budú v energetickej chudobe, nebudú mať na lieky a nebude sa mať kto o nich postarať. Toto je len príprava na kroky, ktoré chceme urobiť. Pripraviť ľudí, aby vedeli, že treba ísť a ukázať silu. Bez sily nemáte pravdu. Potrebujeme mať za sebou silu aj ľudí, ktorí povedia, že s tým nesúhlasia. To je jediné, čomu vláda rozumie a čoho sa vláda bojí,“ dodal predseda Rady OZ KOVO.