Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR chce prostredníctvom poslancov Národnej rady (NR) SR iniciovať podanie novely Zákonníka práce na Ústavný súd (ÚS) SR. Uviedol to prezident KOZ Marián Magdoško v otvorenom liste prezidentke SR Zuzane Čaputovej. Pred časom ju totiž odborári žiadali o to, aby novelu nepodpísala, čomu nakoniec nevyhovela.

Zamestnanec pracuje v baterkárni, najnovšej časti výrobného závodu automobilky Groupe PSA Slovakia v Trnave vo štvrtok 16. júla 2020. FOTO TASR - Lukáš Grinaj
Neprehliadnite

Ak by neplatil núdzový stav a nebola pandémia, chystali by sme už štrajk, tvrdia odborári

„V prílohe môjho predchádzajúceho listu som Vám zaslal naše argumenty na siedmich stranách a boli sme pripravení poskytnúť ešte ďalšie argumenty," napísal Magdoško v liste. Keďže prezidentka došla k záveru, že schválená novela nie je v rozpore s Ústavou a legislatívne zmeny odobrila, odborári tvrdia, že nemajú inú možnosť, než sa obrátiť na Ústavný súd cez zákonodarcov.

Odborári pripomenuli, že podľa ich názoru je celá novela Zákonníka práce ukážkou nezvládnutia legislatívneho procesu, výsledkom ktorého sú zásadné zmeny, ku ktorým došlo pri jeho prerokúvaní a schvaľovaní v parlamente. „Prijaté zmeny budú mať dosah aj na zástupcov zamestnancov v tripartitných diskusiách. Silné a reprezentatívne organizácie zamestnávateľov a zamestnancov sú kľúčové z pohľadu legitímnosti a efektívnosti sociálneho dialógu a vláda má dôležitú úlohu vytvárať potrebný rámec a stimulovať autonómny sociálny dialóg," zopakoval Magdoško s tým, že z vyjadrení na rokovaní tripartity usudzuje, že ani samotný predkladateľ tejto zmeny nevie, aká bude jej aplikačná prax.