Počet odberateľov plynu, ktorí menia svojho dodávateľa, už niekoľko rokov narastá. Najmä pri odberateľoch, ktorí nepodliehajú cenovej regulácii, je jednoznačným dôvodom snaha o vyrokovanie lepšej ceny za dodávku plynu u nového dodávateľa, uviedol vo svojej výročnej správe Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Spolu podľa ÚRSO zmenilo vlani dodávateľa 54 231 odberateľov plynu, z toho 657 stredných a veľkých odberateľov, 5093 maloodberateľov a 48 481 domácností. V roku 2019 menilo dodávateľa plynu spolu 52 061 odberateľov a v roku 2018 iba 41 777 firiem a obyvateľov.

Heger
Neprehliadnite

Premiér plánuje pre možný rast cien energií stretnutia so zodpovednými rezortmi

Najväčší trhový podiel v dodávkach plynu mal vlani vo všetkých kategóriách odberateľov Slovenský plynárenský priemysel (SPP) s viac ako 56-percentným podielom. Do prvej päťky dodávateľov plynu koncovým odberateľom sa pri porovnaní ich trhového podielu dostal aj spoločnosti Inogy Slovensko, MET Slovakia, ZSE Energia a Elgas.

Zraniteľným odberateľom plynu - domácnostiam -dodávalo vlani plyn 16 dodávateľov s celoslovenskou pôsobnosťou, kde sa do prvej päťky dodávateľov okrem SPP, ZSE Energia a Inogy Slovensko dostal aj Stredoslovenská energetika a Slovakia Energy.

Výstavba plynovodu Severný prúd 2
Neprehliadnite

Ministerstvo reaguje na Fica: Riešenia na zmiernenie rastu cien elektriny a plynu pripravujeme