Nakúpiť vakcínu vo veľkom nestačí. Ani úspešná logistika a veľké PR vlády nedokázali zmeniť negatívny postoj mnohých Izraelčanov k očkovaniu. Vláda preto hľadá spôsob, ako ich k očkovaniu donútiť.

Izrael vytvoril efektívny a veľkokapacitný spôsob očkovania. Denne je schopný podať vakcínu viac ako 200-tisíc ľuďom. Mimochodom, to je počet doteraz všetkých zaočkovaných Slovákov. Avšak posledné štyri týždne počet podaných vakcín v Izraeli klesá.

V posledných dňoch sa dostal k polovici svojej kapacity. A to napriek faktu, že vek pre zaočkovanie sa znížil na 16 rokov. Krajine začínajú dochádzať ľudia, ktorí majú záujem o dobrovoľné očkovanie. A to napriek skutočnosti, že momentálne vakcínu dostalo necelých 40 percent populácie.

Number of Covid-19 cases increasing in Tel Aviv and West Jerusalem
Neprehliadnite

Účinnosť vakcín v reálnom svete je nižšia ako v klinických štúdiách, ukazuje Izrael

Boj s hoaxmi

Vakcíny ohrozujú ženskú plodnosť a spôsobujú potraty. To sú bežné hoaxy, s ktorými sa dá na sociálnych sieťach v krajine stretnúť. Antivaxerské hnutia sú však ešte sofistikovanejšie. Svojich priaznivcov nabádajú k tomu, aby sa prihlásili na očkovanie a pred termínom ho zrušili. Rozmrazené vakcíny sa následne musia vyliať.

Izrael je špecifická krajina. Napriek tomu, že je svetovou jednotkou v očkovaní, je takmer aj  jednotkou v počte nakazených. Našťastie je aj svetovou jednotkou v odvrátení úmrtí na covid. Tieto fakty ukazujú, ako rôznorodým štátom Izrael je.

Arabi tvoria pätinu populácie. Ich záujem o očkovanie je oproti Židom iba polovičný. Mnohí z nich, najmä beduíni, podliehajú hoaxom. Hovoria napríklad o tom, že očkovanie má znížiť ich pôrodnosť.

Podobne sú na tom aj ultraortodoxní Židia, ktorých je viac ako desať percent. Veľkým odporcom očkovania je napríklad rabín Amnon Yitzhak, ktorý tvrdí, že cieľom lockdownov je zabrániť štúdiu Tóry. Z 30 najmenej zaočkovaných obcí je 23 beduínskych a 5 ultraortodoxných.

Proti vládnym zámerom tak stojí možno až tretina populácie, ktorá má k očkovaniu odmietavý postoj. Ešte prekvapujúcejšie je, že plne zaočkovaní nie sú ani lekári. Vo viacerých nemocniciach očkovanie podstúpili zhruba iba dve tretiny lekárov a sestier.

Coronavirus vaccination in Israel
Neprehliadnite

Izraelské očkovanie a posledné klinické testy ukazujú, že cesta k porazeniu covidu bude dlhá

Tresty prichádzajú

Súčasná vláda Benjamina Netanjahua potrebuje, aby očkovanie prebehlo úspešne. O mesiac a pol sa konajú voľby – budú štvrté za posledné dva roky. Súčasný premiér má tretí pokus na vytvorenie vlády s väčšinovou podporou parlamentu. Ak sa mu to nepodarí, hrozí mu väzenie za korupciu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa