Zasadnutia nemeckého kabinetu zvyknú byť nudné, no o jednom zo začiatku februára sa to povedať nedá. Rozprava o zabezpečení dodávok vakcíny Európskou komisiou nabrala emocionálny nádych, keď minister financií Olaf Scholz nazval európsku stratégiu ako totálnu „shit-show“.

Slová, ktoré nepotrebujú preklad, poukazujú na rastúce kontroverzie aj v rámci nemeckej vlády medzi sociálnymi a kresťanskými demokratmi. Jesenné voľby sa blížia a politické názory sa s ich príchodom vyhrocujú.

The City of Rio de Janeiro Begins the Immunization Against the Coronavirus (COVID-19) at the Christ the Redeemer
Neprehliadnite

Lídri EÚ sú bližšie k dohode o očkovacích preukazoch. Nechcú, aby ich predbehli Apple a Google

Nemecko zakoplo ako prvé

Bolo to pritom Nemecko, ktoré ako prvé obišlo európske pravidlá. Minister zdravotníctva Jens Spahn začiatkom roka priznal, že krajina uzatvorila separátne zmluvy na nákupy vakcín v objeme desiatok miliónov kusov v čase, keď krajina na európskom fronte bojovala za spoločné nákupy.

Nemecko si dohodlo okrem spoločne objednaných 64 miliónov kusov vakcín, ďalších 30 miliónov od Pfizeru a 20 miliónov od CureVac. Európska komisárka pre zdravotníctvo Stella Kyriakidouvá pritom ešte koncom roka tvrdila, že o medializovaných dohodách nič nevie.

Keď sa nakoniec dohody prevalili, šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyen konštatovala, že „všetci sme sa dohodli, že nebudú žiadne paralelne rokovania ani paralelné kontrakty“.

Nakoniec Brusel oznámil, že nemecké nákupy technicky nie sú porušením európskej očkovacej stratégie, pretože napĺňajú ducha dohody. Nemecko má totiž svoje dávky získať až po tom, ako ich získa Európska únia.

Passenger wearing a face mask arrives at the Heathrow
Neprehliadnite

Británia hľadá pacienta X. Nová štúdia potvrdila, že brazílsky variant obchádza imunitu

Krajiny V4 sa boria v politike

Politika zohrala svoju rolu v prípade Nemecka, a o to viac v prípade krajín Vyšehradskej štvorky.

Slovensko má najväčší počet mŕtvych na covid na svete za posledné týždne, Česko je zase premiantom v počte nakazených. Obom krajinám sa zrútil manažment koronakrízy. Politika velí snažiť sa zachrániť situáciu takmer za akúkoľvek cenu.

Maďarsko a Poľsko sú zase krajiny obvinené Bruselom z nedodržiavania zásad právneho štátu. V oboch krajinách to vrie aj na domácej politickej scéne. V takomto stave rady siahnu po pomoci zo zahraničia, aby znížili prestíž Bruselu v očiach domácich voličov.

Kým Slovensko Sputnik V už nakúpilo, Česko o tom ešte rokuje. Kým Maďarsko už očkuje čínskou vakcínou, poľský prezident Andrzej Duda začiatkom týždňa telefonoval s čínskym prezidentom Xi Jinpingom. Pre Poľsko je ruská vakcína prirodzene neprijateľná.

Krajiny V4 však svojim konaním priamo neporušujú európsku stratégiu, keďže tá nie je založená na ruských ani čínskych vakcínach.

slovenský predseda vlády Igor Matovič maďarský predseda vlády Viktor Orbán stretnutie
Neprehliadnite

Orbán v očkovacej stratégii tromfol Matoviča. Maďarsko sa stane najzaočkovanejšou krajinou EÚ

Rakúska a dánska politika

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa