Očkovacia prémia výraznejšie ovplyvnila 13,5 percenta obyvateľov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre Ministerstvo financií (MF) SR. Do očkovacej prémie sa zapojilo 1,4 milióna obyvateľov.

Očkovacia lotéria ľudí ovplyvnila

,,Výhry v rozmedzí do 20 miliónov boli vyplatené 100 000 ľuďom. V rámci vyhodnotenia faktorov, ktoré ovplyvňovali možnosť zaočkovať sa, sa vyjadrilo 13,5 percenta zaočkovaných obyvateľov, že ich výraznejšie ovplyvnila očkovacia lotéria. Veľmi ovplyvnila osem percent," uviedol dátový analytik Pavol Škápik. Pokračoval, že faktorov, ktoré ovplyvňovali ľudí, bolo viacero.

matovic
Neprehliadnite

Milióny eur sem, milióny tam. Samozvaný Mikuláš otvára nové kolo očkovacej hry, verí mu málokto

,,Zisťovali sme viaceré faktory, najdôležitejším boli rodina, zdravie či možnosti obmedzenia cestovania," konštatoval. Do sprostredkovateľského bonusu sa prihlásilo približne 80 000 sprostredkovateľov, ktorým sa vyplatilo 3,6 milióna eur.

Stratégia boja proti pandémii

,,Veľa ľudí vedelo o tom, že očkovanie je stratégia boja proti pandémii. Sprostredkovateľský bonus bol spôsob, ako sa dostať bližšie do domácností, komunikovať medzi známymi a nájsť spôsob ako informovať okolie," komentovala generálna tajomníčka služobného úradu MF SR Veronika Gmiterko. Dosah kampane bol podľa nej nad ich očakávania.

Na lotériu a sprostredkovateľský bonus štát vyčlenil 50 miliónov eur.
Neprehliadnite

Očkovací bonus viac vyplácaný nebude, vláda neschválila jeho predĺženie

Na motivačné opatrenia bolo vyčlenených 29,8 milióna eur. Približne 80 percent financií išlo občanom, 12 percent zdrojov na propagáciu, šesť percent televízii a dve percentá na systém na registráciu, overovanie a call centrum.