Alena Zsuzsová, obžalovaná v kauze úkladnej vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka, odmieta vinu a tvrdí, že jej obžaloba sa nezakladá na pravde. V úvode svojej záverečnej reči na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Banskej Bystrici povedala, že jej obvinenie je založené na zavádzajúcej výpovedi svedka Zoltána Andruskóa, odsúdeného v kauze úkladnej vraždy novinára Jána Kuciaka.

Obžalovaná Alena Zsuzsová vo svojej záverečnej reči spochybňuje výpoveď svedka Zoltána Andruskóa a tvrdí, že ,,vraždu Lászlóa Basternáka si nikdy neobjednala". Odmieta aj motív vraždy, ktorým má byť politická rivalita a pripomína, že Basternáka pred jeho domom zavraždili mesiac po parlamentných voľbách v roku 2010. Podľa Aleny Zsuzsovej je svedectvo Zoltána Andruskóa plné protichodných výpovedí a klamstiev.

Na snímke Marian K. (uprostred) odchádza zo súdnej siene po rozsudku v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku 3. septembra 2020. Senát ŠTS vo štvrtok oslobodil spod obžaloby v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej obžalovaných Mariana K. a Alenu Zs. Obžalovaného Tomáša Sz. súd uznal vinným a vymeral mu trest 25 rokov odňatia slobody. Rozsudok nie je právoplatný. Rodičia zavraždených
Neprehliadnite

Prípad vraždy Kuciaka a Kušnírovej je už na Najvyššom súde

Alena Zsuzsová spochybnila aj výpovede viacerých svedkov, okrem iného manželky Romana Ostružlíka či Štefana Kaluza, ktorý si za vraždu Basternáka odpykáva 25-ročný trest. Obžalovaná tvrdí, že vypovedali klamlivo s cieľom poskytnúť orgánom činným v trestnom konaní nimi želané výpovede v snahe zabezpečiť vlastnú beztrestnosť.

V závere reči zopakovala, že „skutok nespáchala a k vražde nemala žiadny motív". Pripomenula, že Andruskó ju za sprostredkovateľku vraždy Basternáka označil až mesiac po svojom zadržaní v prípade Kuciakovej vraždy. „Výpoveď nemožno považovať za dôveryhodnú," skonštatovala Alena Zsuzsová. Naznačila, že motív aj finančné prostriedky na zavraždenie Basternáka mohol mať jeden zo svedkov Mikuláš Gróf. „Celé je to postavené na tom, že Andruskó vypovedal a potreboval úľavy. Je to aj vo veci Kuciak dokázané a preukázané," poznamenal obhajca Aleny Zsuzsovej Štefan Neszméry.

Kočner
Neprehliadnite

O odvolaní vo veci Kuciakovej vraždy majú rozhodovať Paluda, Wänkeová, Macejková

Obžalovaný Roman Ostružlíka v záverečnej reči požiadal trojčlenný senát ŠTS o oslobodenie. Spochybnil pritom výpoveď vlastnej manželky, ktorá sa ho podľa jeho slov chcela zbaviť a preto vyšetrovateľom klamala. Obžalovaný Vladimír Mosnár v úvode svojej reči vinu odmietol a uviedol, že k predmetnému skutku nemal žiadny motív. Právo posledného slova využil len Vladimír Mosnár, Roman Ostružlík i Alena Zsuzsová odmietli. Vladimír Mosnár uviedol, že je nevinný a súd žiada o oslobodenie.

Obžaloba okrem Aleny Zsuzsová, ktorá mala byť sprostredkovateľkou vraždy, viní Vladimíra Mosnára a objednávateľa Romana Ostružlíka. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) v pondelok (30.11.) navrhol obžalovaným 25-ročné tresty odňatia slobody v ústave s maximálnym stupňom stráženia.