Obyvatelia estónskeho hlavného mesta Tallinn si v referende väčšinou 75 percent odhlasovali, že budú od budúceho roka jazdiť mestskými autobusmi, trolejbusmi a električkami zadarmo. Tallinn sa tak podľa agentúry DPA stane prvou metropolou EÚ, kde bude MHD bezplatná.

Estónska verejnoprávna televízia ERR vyčíslila, že bezplatná doprava bude samosprávu stáť 20 miliónov eur navyše, čo je zhruba 40 percent rozpočtu na dopravu.

Cestovné lístky sú v Tallinne drahšie než v Bratislave. Jednorazový lístok stojí jedno euro, u vodiča sa platí 1,60. Druhou možnosťou je kúpiť si hodinový lístok za 1,20 eura.

Proti bezplatnému využívaniu verejnej dopravy v Tallinne sa vyslovila len štvrtina zo zhruba 400-tisíc obyvateľov estónskeho hlavného mesta. So zrušením cestovného musia formálne ešte súhlasiť mestskí radní. Mestské zastupiteľstvo dalo vopred najavo, že bude výsledok referenda rešpektovať. Na celotýždennom hlasovaní sa zúčastnilo 20 percent oprávnených voličov, čo je vraj na miestne pomery relatívne dosť.

Mesto si od opatrenia sľubuje uvoľnenie ulíc, ktoré sú v špičkách často zapchaté automobilmi.

Obyvatelia Tallinnu si odhlasovali MHD zdarma

Ilustračné foto - Flickr.com