Obyvatelia sibírskej dediny natočili video, v ktorom poprosili nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú, aby zabezpečila asfaltovanie miestnej cesty. Na zázname vysvetlili, že sa už obrátili na najrôznejšie ruské úrady, tie im však nevyhoveli, a uviedli, že ich dedinu na prelome 19. a 20. storočia založili ruskí Nemci. Ľudia v dedine upresnili, že sa na Merkelovú sa rozhodli obrátiť z číreho zúfalstva, pretože hlavná ulica je v určitých obdobiach roka takmer neprejazdná.

„Vážená Angela Merkelová, dnes sa na vás obracajú obyvatelia dediny Verchnij Karbuš (...) s prosbou o pomoc ohľadom vybudovania ulice Dmitrija Michajloviča Karbyševa," znie úvodná veta videozáznamu, ktorý zverejnil server Rádia Slobodná Európa / Rádia Sloboda. „Veď vaša vláda pomáha druhým štátom," hovorí s nádejou v hlase iniciátorka žiadosti a predstaviteľka dediny Irina Drozdovová. Tá tiež zdôrazňuje, že mnoho ľudí v dedine má nemecké korene.

„Teraz v suchom počasí je jazda po nej ako po rumpli. Máte pocit, že každú chvíľu budete mať otras mozgu. A keď je blato, tak zas zapadávajú autá," spresnila Drozdovová. „Sme starí ľudia, sotva chodíme. Keď je jar alebo jeseň, nemôžeme ísť ani do obchodu," oznámila reportérom Natalja Šlippertová, jedna z obyvateliek dediny, podľa ktorej je prosba k Merkelovej správnym krokom.

Ruský prezident Vladimir Putin.
Neprehliadnite

Rusko je v Nemecku aktívne ako za studenej vojny, metódy sú tvrdšie a prostriedky brutálnejšie

„Na Angelu Merkelovú sa obraciame zo zúfalstva a kvôli bezvýchodiskovosti situácie," pridal sa Sergej Bajgačev, ďalší obyvateľov dediny. Bajgačev spresnil, že dospelí musia kvôli blatu často nosiť deti na chrbte. Zároveň vyjadril rozhorčenie nad tým, že dedina nemá jedinú vyasfaltovanú cestu, hoci leží len pár kilometrov od Omsku a na vlastné oči videl, že inde v rovnakom regióne sú cesty vyasfaltované.