Hoci sa na minidomy pozerajú mnohí cez prsty, takéto bývanie si nachádza fanúšikov po celom svete a výnimkou nie je ani Slovensko. Potvrdzujú to aj jednotliví slovenskí výrobcovia. V niektorých krajinách sa minimalistické bývanie dokonca považujú za budúcnosť alternatívneho bývania. Hoci sa nedá s istotou odhadnúť, ako sa bude realitný trh vyvíjať, kvôli drahým nehnuteľnostiam a zvýšeným cenám energií sa zdá, že minidomy sú jedna z možností, ako na bývaní ušetriť. Okrem výhod však majú aj svoje nevýhody a limity. Stávajú sa tak produktom, ktorého kúpu je potrebné zvážiť na základe preferencií.

Tiny house

Tiny house je hnutie, ktoré vzniklo v Spojených štátoch amerických ako reakcia na neustále rastúcu metráž amerických domov. Predpokladom pre jeho vznik bolo viacero kníh zaoberajúcich sa otázkou zjednodušeného spôsobu života. Intenzívnejšie sa začalo šíriť koncom 20. storočia a našlo pomerne silnú odozvu napríklad v škandinávskych krajinách.

Hnutie má vo svojej podstate dve organicky prepojené dimenzie – sociálnu a architektonickú. Hlavným atribútom minidomov je minimalizmus, ktorý súvisí so spôsobom života. „Nie je nič nezvyčajné mať spaciu časť, kuchyňu, kúpeľňu, pracovňu aj odkladací priestor na ploche 15 metrov štvorcových,“ hovorí konateľ spoločnosti TinyVila Marcel Škoda.

Architektonická stránka môže byť preto skutočne výzvou. Minidom si totiž od projektanta alebo majiteľa vyžaduje veľmi efektívny spôsob myslenia, keďže jeho manévrovací priestor je obmedzený. Čím je minidom menší, tým väčšou výzvou sa stáva. V malom priestore pritom zohrávajú oveľa väčšiu rolu detaily.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa