Ministerstvo priemyslu a obchodu Českej republiky (MPO) navrhuje novú vyhlášku stanovujúcu osobitné pravidlá pre vykurovanie a dodávky teplej vody. 

Nové pravidlá by nadobudli platnosť v prípade vyhlásenia predchádzania stavu núdze alebo stavu núdze v teplárenstve. Uvádza to MPO v tlačovej správe.

V predsieňach 15, na školách 17

Český portál Hospodářské noviny bližšie špecifikuje, že pokiaľ bude v zime hroziť nedostatok paliva v teplárňach, české obývačky, kuchyne, ale aj kancelárie sa budú môcť vykurovať na menej stupňov, než boli ľudia doposiaľ zvyknutí.

V centrálne vykurovaných obývačkách by mohla teplota klesnúť až na 18 stupňov, v kúpeľniach na 19 a v predsieňach len na 15 stupňov.

Na vykurovaných schodiskách to môže byť len 10 stupňov. V prípade kancelárií a zasadacích miestností v administratívnych budovách pôjde o 18 stupňov. V školách by zas mohli byť triedy, jedálne, toalety aj kabinety vykurované na 17 stupňov.

Chcú byť pripravení

MPO objasňuje, že vyhláška umožní reagovať na prípadný výpadok zemného plynu z Ruskej federácie.

„Ide o ďalšie opatrenia, ktoré nazývam airbagy. Máte ich v aute, dúfate, že ich nikdy nebude musieť použiť, ale keď ich potrebujete, ste veľmi radi, že ste si ich zaobstarali,“ objasnil minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela.

V oficiálnom stanovisku doplnil, že cieľom vyhlášky je snaha mať pripravené legislatívne nástroje, ktoré pomôžu dosiahnuť potrebné úspory v prípade, že „by ruský diktátor Vladimír Putin ďalej eskaloval svoju energetickú vojnu“.

Ďalšie dôležité správy