Agentúrnu správu sme nahradili autorským textom.

Prečo toľko rozruchu okolo smrti nejakého starého veliteľa, o ktorom drvivá väčšina sveta nikdy nepočula? Jeho vražda sa v praxi dá (voľne) porovnať s atentátom na prezidenta. Ak do tejto zmesi udalostí primiešame azda historické napätie medzi Iránom a USA v ich novodobej histórii, hneď je dôvodov na pozornosť viac.

Spravodajské služby o ňom často hovorili ako o druhom mužovi Iránu.

V skratke: v piatok skoro ráno (3. 1.) sa popri medzinárodnom letisku v Bagdade presúval malý konvoj áut. V jednom z vozidiel bol veliteľ iránsky Revolučných gárd, elitných ozbrojených síl krajiny, generálmajor Kásim Sulejmání.

Okrem neho zahynul pri útoku aj Abú Mahdí al-Muhandis, zástupca veliteľa Ľudových mobilizačných síl (PMF) podporovaných Iránom.

Útok schválil priamo prezident Donald Trump bez konzultácie s Kongresom. Revolučné gardy zaradil Washington na zoznam teroristických organizácií, čím útok Biely dom obhajuje. Konvoj zasiahli rakety z bezpilotného lietadla, čo je pre americkú armádu a tajné služby momentálne bežný spôsob eliminácie nepriateľov.

Obyčajný veliteľ? Západ je po atentáte v Iraku v pohotovosti

Záber po útokoch na iránsky konvoj pri medzinárodnom letisku v Bagdade Zdroj: TASR/AP

Prevencia

Iránske sily údajne chystali útoky na ciele USA a ich spojencov najmä v Iraku. V praxi sa azda aj bude dať overiť, či to tak skutočne bolo. Teherán sľubuje rýchlu a krvavú odvetu.

Už niekoľko mesiacov Irán pichá do osieho hniezda. Najprv 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa