Obvineného advokáta Mareka Paru prepustili zo zadržania na slobodu. V nedeľu ráno o tom rozhodol sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. Rozhodnutie nie je právoplatné.

O sťažnosti prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) bude rozhodovať 2. mája Najvyšší súd SR. Potvrdil to obhajca obvineného Michal Mandzák.

Prokurátor žiadal kolúznu väzbu

Prokurátor žiadal pre neho kolúznu väzbu. Tá sa využíva pri podozrení, že obvinený bude pôsobiť na svedkov, znalcov alebo spoluobvinených, či mariť vyšetrovanie.

„Sudca pre prípravné konanie ŠTS sa stotožnil s návrhom prokurátora, že obvinený Mgr. M. P. je dôvodne podozrivý zo stíhaného zločinu, ale nestotožnil sa s prokurátorom v tom, že u obvineného v súčasnom štádiu konania existuje dôvod kolúznej väzby,“ priblížila hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

„Rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie považujem za správne a zákonné,“ povedal obhajca. Sudca podľa neho odôvodnil prepustenie Paru na slobodu tým, že všetci dôležití svedkovia už boli vypočutí po začatí trestného stíhania.

Para: Účelové

„Obvinenie vnímam ako účelové,“ vyhlásil Marek Para. Ide podľa neho o osobný spor medzi ním a inou osobou.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala advokáta Mareka Paru v stredu. Obvinený je zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Väzobný výsluch pred sudcom pre prípravné konanie ŠTS absolvoval v piatok večer.

Vyšetrovateľ NAKA obvinil aj exministra vnútra Roberta Kaliňáka spolu s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj opakovaného zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

Kaliňák si na rozhodnutie Najvyššieho súdu počká vo väzbe.

Ďalšie dôležité správy

príchod Robert Kaliňák
Neprehliadnite

Exminister Robert Kaliňák je už vo väzbe. Na rozhodnutie Najvyššieho súdu si počká v cele