Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) ukončila v piatok svoje projekty zamerané na posilnenie právneho štátu a demokracie na Ukrajine. Potrebné jednomyseľné rozhodnutie o predĺžení týchto aktivít nemohla 57-členná organizácia dosiahnuť vzhľadom na postoj Ruska, oznámil poľský minister zahraničných vecí Zbigniew Rau a výkonný predseda OBSE.

Organizácia bola na Ukrajine zapojená do projektov reforiem v oblastiach slobody médií, ochrany životného prostredia a boja proti obchodovaniu s ľuďmi. Podporovala tiež ľudí, ktorí kvôli vojne potrebovali pomoc, informovala agentúra DPA.

Organizácia po začiatku ruskej invázie už koncom februára rozhodla o stiahnutí neozbrojených pozorovateľov z východnej Ukrajiny, kde monitorovali líniu prímeria medzi ukrajinskou armádou a proruskými separatistami.

Ďalšie dôležité správy

PK 8 Davos - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa prihovára počas prejavu na Svetovom ekonomickom fóre v Davose v utorok 24. mája 2022. FOTO TASR/AP

Ursula von der Leyen, President of the European Commission speaks at the World Economic Forum in Davos, Switzerland, Tuesday, May 24, 2022. The annual meeting of the World Economic Forum is taking place in Davos from May 22 until May 26, 2022. (AP Photo/Markus Schreiber)
Neprehliadnite

Ukrajina má jasnú európsku perspektívu, musí pokračovať v reformách