Obrana Poľska a Litvy v pohraničnej oblasti s ruskou exklávou Kaliningrad je pripravená. Vo štvrtok to uviedol poľský prezident Andrzej Duda so svojím litovským kolegom Gitanasom Nausédom po návšteve mobilného veliteľstva mnohonárodnej divízie NATO v poľskej obci Szypliszki pri hraniciach s ruskou Kaliningradskou oblasťou. 

Mnoho ľudí sa v súčasnosti pýta, či je táto oblasť bezpečná, povedal poľský prezident. „Je bezpečná, a to preto, čo tu dnes môžete pozorovať: každodenná, tichá, ale absolútne ostražitá služba vojakov Poľska, Litvy a Severoatlantickej aliancie," uviedol Duda.

Počet jednotiek v regióne sa podľa jeho slov po plánovanom posilnení východného krídla NATO zvýši zo súčasných 40 000 na 300 000.

Oboch prezidentov pri návšteve sprevádzal poľský minister obrany Mariusz Blaszczak a jeho litovský kolega Arvydas Anušauskas.

Severoatlantická aliancia nazýva koridor na poľskom a litovskom území medzi Bieloruskom a Kaliningradom Suwalský koridor. Moskva by získaním tejto oblasti odrezala pobaltské štáty od ostatných členov NATO, vysvetľuje DPA.

Duda uviedol, že tento región je „extrémne dôležitý" pre celú Severoatlantickú alianciu.

Ďalšie dôležité správy

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
Neprehliadnite

Rusko má v úmysle zotročiť Litvu, povedal ukrajinský prezident na summite NATO