Očakávania od summitu

Europarlament prijal vo štvrtok uznesenie, v ktorom podrobne opísal svoje očakávania v súvislosti so summitom EÚ – Ukrajina. Vzhľadom na perspektívu členstva Ukrajiny v eurobloku sa v prijatom texte požaduje, aby Európska únia „pracovala na začiatku prístupových rokovaní a podporila plán, v ktorom sa načrtnú ďalšie kroky na umožnenie vstupu Ukrajiny na jednotný trh EÚ“.

V uznesení, za ktoré sa vyslovilo 489 poslancov, 36 hlasovalo proti a 49 sa zdržalo hlasovania, zákonodarcovia potvrdili svoj záväzok voči budúcemu členstvu Ukrajiny v EÚ. Zdôraznili, že prístupový proces je založený na zásluhách, ktorý zahŕňa dodržiavanie príslušných postupov, plnenie reforiem požadovaných Európskou úniou a prístupových kritérií.

Europoslanci v tejto súvislosti vyzvali ukrajinské orgány, aby čo najskôr zaviedli podstatné reformy na účinné zosúladenie s kritériami členstva v EÚ.

Výzva na zrýchlenie pomoci

V politickej rovine EP naliehavo vyzýva členské štáty EÚ, aby zvýšili a urýchlili vojenskú pomoc Kyjevu, najmä pokiaľ ide o poskytnutie zbraní na obranu, ale aj čo sa týka zásadnej politickej, hospodárskej, infraštruktúrnej, finančnej a humanitárnej podpory.

Poslanci vyzvali vedúcich predstaviteľov EÚ, aby na piatkovom summite v Kyjeve uprednostnili komplexný balík obnovy pre Ukrajinu. Tento balík sa musí zamerať na pomoc a obnovu v krátkodobom, strednodobom a dlhodobom horizonte. Podľa poslancov EP by takáto podpora mala naštartovať hospodársky rast na Ukrajine po vojne.

S ohľadom na potreby súvisiace s obnovou Ukrajiny sa v uznesení EP opakuje výzva na použitie zmrazených aktív ruskej centrálnej banky, ako aj aktív ruských oligarchov na financovanie povojnovej rekonštrukcie.

Volanie po ďalších sankciách

S dôrazom na potrebu udržať jednotu krajín EÚ v súvislosti s agresiou Ruska voči Ukrajine vyzvali europoslanci členské štáty, aby čo najskôr prijali desiaty balík sankcií voči Moskve a aby aj ďalej navrhovali nové sektory a jednotlivcov na sankčný zoznam.

V neposlednom rade EP požaduje okamžité a úplné embargo na dovoz fosílnych palív a uránu z Ruska do EÚ a úplné ukončenie projektov plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2 v Baltskom mori. Poslanci vyzvali aj na sankcie voči spoločnostiam Lukoil a Rosatom, ktoré sú stále prítomné na trhu EÚ, a požadujú, aby sa sankcie vzťahovali aj na úradníkov zapojených do širokej škály nezákonných činností na Ukrajine – vrátane nútených deportácií a organizovania falošných referend na okupovanom území.

Ďalšie dôležité správy

PK 12 Brusel - Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell odpovedá na otázky novinárov pred zasadnutím Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli 14. novembra 2022. FOTO TASR/AP

European Union foreign policy chief Josep Borrell speaks with journalists as he arrives for a meeting of EU foreign ministers at the EU Council building in Brussels, Monday, Nov. 14, 2022. EU foreign ministers will hold exchanges of views on the Russian aggression against Ukraine, the Great Lakes region and Western Balkans. (
Neprehliadnite

Borrell nevylúčil možnosť, že spojenci by mohli poslať Ukrajine stíhačky