TASR o tom informovala generálna sekretárka asociácie Zuzana Jakabíková. Opatrenia prinútili kupujúcich siahnuť aj na úspory, napriek tomu, že pre mnohých by bolo výhodnejšie zobrať si vyšší úver a nechať si úspory ako rezervu. „Väčší problém majú kupujúci, ktorí nakupujú prvýkrát a prichádzajú na trh bez vlastníctva predošlej nehnuteľnosti. Obavy z prudkého zastavenia trhu sa nepotvrdili, ale počet kupujúcich mierne klesol, vďaka čomu trh nie je pod takým tlakom ako pred rokom,“ konštatoval analytik NARKS Martin Lazík.

Banky sa snažia už pri poskytovaní úveru zohľadniť možné zvýšenie úrokových sadzieb úverov v budúcnosti. „Paradoxne, výhoda veľmi nízkych sadzieb obyvateľstvu pomáha, zároveň však tlačí ceny hore a spôsobuje zadlžovanie. Je pochopiteľné, že mladí ľudia siahajú hneď po úveroch, aby si zabezpečili svoje prvé vlastné bývanie,“ uviedla Z. Jakabíková s tým, že objem úverov sa v ostatnom období zvyšoval. Dôvodom sú aj rastúce ceny realít, na ktoré sa čerpajú úvery.

Dopyt ťahá ceny hore a prevláda záujem využiť lacné úvery na bývanie, ktoré sa dajú kombinovať aj s inými formami pôžičiek. Reálne mzdy sú vyššie a rastie aj minimálna mzda. „Výsledkom je potenciálne stále veľké množstvo kupujúcich, čo využívajú predávajúci pri stanovení ceny pri predaji,“ upozornila generálna sekretárka.

Podľa Z. Jakabíkovej od 1. júla tohto roka si bude môcť iba 20 percent nových žiadateľov o úver pokryť úverom 80 až 90 percent hodnoty nehnuteľnosti. Opatrenie, ktoré obmedzuje výšku úveru k príjmu, je od uvedeného dátumu nastavené tak, že iba 5 percent žiadateľov môže využiť úver vyšší ako 8-násobok platu plus 5 percent pri splnení dodatočných podmienok. „Toto opatrenie ovplyvňuje najmä samožiadateľov. Napríklad pri páre môže byť výška úveru dvojnásobná. Je preň teda ľahšie čerpať úver ako pre jednotlivca,“ uzavrela.