Objem zahraničného obchodu Slovenska tento rok v marci vystúpil na rekord, maximá dosiahol vývoz aj dovoz tovaru. Rekordné hodnoty obchodnej bilancie najviac ovplyvnil hnací motor ekonomiky, ktorým je automobilový priemysel. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

V treťom tohtoročnom mesiaci hodnota celkového vývozu tovarov dosiahla 8,2 miliardy eur. To v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška predstavuje nárast o 38,7 percenta. Dovoz sa zvýšil o pätinu na 7,63 miliardy eur. Obchodná bilancia skončila v prebytku, zatiaľ čo pred rokom bol dovoz vyšší ako vývoz.

,,Za rekordnými výsledkami je pravdepodobne súčasný zvýšený svetový dopyt po autách a vysoké medziročné zmeny sú čiastočne aj dôsledkom prerušenej výroby automobiliek v polovici marca minulého roka po vypuknutí pandémie," uviedol štatistický úrad.

Škoda Enyaq iV Sportline.
Neprehliadnite

Škoda Auto v prvom štvrťroku zvýšila prevádzkový zisk takmer o polovicu

Vlani v marci export strojov a prepravných zariadení medziročne klesol o 23 percent, v apríli sa potom prepadol až o polovicu. Automobilkám tento rok komplikuje výrobu nedostatok čipov. Továreň skupiny Stellantis z tohto dôvodu opakovane prerušila produkciu. Do 14. mája predĺžil odstávku montáže športovo-úžitkových (SUV) vozidiel taktiež bratislavský závod automobilky Volkswagen; produkcia SUV vrátane modelu Škoda Karoq je pritom kľúčovou časťou výroby továrne. Vozidlá montujú ešte automobilky Kia a Jaguar Land Rover.

Za celý prvý štvrťrok hodnota exportu medziročne vzrástla o 14,3 percenta, import sa zvýšil o 5,9 percenta. Prebytok obchodnej bilancie dosiahol 1,3 miliardy eur.