Celkový objem nákladnej prepravy v auguste 2021 dosiahol 23 miliónov ton, medziročne to predstavuje pokles o 5,7 percenta. V porovnaní s augustom 2019 preprava tovarov zaostávala o 7,6 percenta. Miera zaostávania za objemami prepravovanými pred pandémiou sa posledné tri mesiace znižuje. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Z celkového objemu podniky verejnej nákladnej dopravy, ktoré majú dopravu ako hlavnú podnikateľskú činnosť, zrealizovali 13,6 milióna ton tovaru, čo medziročne predstavuje zníženie o 9,9 percenta. Objem dopravy sa tak tento rok najviac priblížil hodnotám spred pandémie, za augustom 2019 zostával už len o 2,2 percenta. Verejná doprava sa podieľa na nákladnej doprave 59,1 percent.

Losos kráľovský.
Neprehliadnite

Losos má plávať, nie lietať. Ako rodinná firma znížila emisie pri preprave obľúbenej lahôdky

Objem prepravy tovarov po železnici v ôsmom mesiaci bol približne o šestinu vyšší ako pred rokom a výrazne prekonal aj hodnoty pred pandémiou (o 23 percent). Rozhodujúca zložka verejnej nákladnej dopravy preprava tovaru po ceste bola približne na úrovni vlaňajška a o viac ako 10 percent prekonala aj hodnoty z augusta 2019. Je to najvyšší náskok oproti obdobiu pred dvoma rokmi.

Výkony v nákladnej doprave, ktoré zohľadňujú aj prepravnú vzdialenosť, dosiahli v auguste takmer 4 miliardy tonokilometrov (tkm). Je to najviac v tomto roku. V porovnaní s ôsmym mesiacom v predminulom roku boli výkony vyššie o 17,7 percenta, je to najvýznamnejšie prekonanie hodnôt z roku 2019.

V Bratislave sa konal štrajk autodopravcov, kamióny zablokovali Rožńavskú ulicu.
Neprehliadnite

Nedostatok vodičov opäť navádza dopravcov na štrajk

V auguste sa prostriedkami verejnej osobnej dopravy prepravilo takmer 41 miliónov cestujúcich, čo je takmer rovnaký počet ako minulý rok. Medziročne bol počet osôb prepravených v cestnej i v železničnej doprave takmer identický, naďalej však železničná doprava zostáva výraznejšie za stavom pred pandémiou. Vlakmi sa odviezlo o štvrtinu menej cestujúcich ako v auguste 2019.

Výkony v osobokilometroch v osobnej doprave, ktoré zohľadňujú vzdialenosti prepravy cestujúcich, aj v ôsmom mesiaci 2021 boli na úrovni minulého roku a o tretinu menšie ako v auguste pred dvomi rokmi. Oveľa kratšia priemerná prepravená vzdialenosť ako pred pandémiou sa prejavila najmä v cestnej verejnej doprave, kde počet osobokilometrov poklesol o 44 percent.

Na snímke zľava zastupujúci prezident združenia ČESMAD Pavol Piešťanský, minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal počas tlačovej konferencie ministerstva dopravy a výstavby SR na tému Mýtny systém a spolupráca s audodopravcami, 25. novembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Česmad upozorňuje, že kolaps zásobovania hrozí aj Slovensku

Prostriedky nákladnej dopravy prepravili v súhrne za prvých osem mesiacov tohto roka 159 miliónov ton tovaru, čo je o 3,5 percenta menej ako v rovnakom období vlaňajška (január až august 2020). Výkony v tkm boli, naopak, vyššie o 11,3 percenta. V porovnaní s obdobím pred pandémiou (január až august 2019) bola preprava tovaru nižšia o 14,2 percenta a výkony v tkm o 1,3 percenta.