Hodnota fúzií a akvizícií vo svete dosiahla od začiatku roka do 30. marca 575,1 miliardy dolárov (528,83 miliardy eur). V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to predstavuje pokles o 48 percent.

Otrasy na bankovom trhu

Okrem vysokej inflácie a rastúcich úrokových sadzieb záujem podnikov o spájanie sa či o kúpu inej firmy ovplyvnili aj otrasy na bankovom trhu, ktoré odštartoval krach Silicon Valley Bank v USA. Krátko nato nastali problémy aj pre švajčiarsku banku Credit Suisse, ktorú potom s pomocou vlády a centrálnej banky prevzala banka UBS. Investiční bankári a právnici uviedli, že v reakcii na túto situáciu viaceré firmy pozastavili rozpracované obchody.

„Prvý štvrťrok bol štvrťrokom mimoriadnych výkyvov a neistoty - s takým rozsahom otrasov sa pred nástupom roka nepočítalo. To sa odrazilo na odložení niektorých fúzií a akvizícií,“ povedala Anu Aiyengarová, šéfka oddelenia globálnych fúzií a akvizícií v banke JPMorgan Chase.

Otrasy spôsobené pádom americkej banky pocítili najmä v Európe, kde hodnota fúzií a akvizícií klesla spomedzi kľúčových regiónov najvýraznejšie. Zatiaľ čo v USA klesla hodnota fúzií a akvizícií medziročne o 44 percent na 282,7 miliardy dolárov a v ázijsko-tichomorskom regióne o 29 percent na 176,1 miliardy dolárov, v Európe pokles dosiahol 70 percent, pričom hodnota fúzií a akvizícií predstavovala 81,87 miliardy dolárov.

Pokles kontraktov nad 10 miliárd dolárov

Čo sa týka veľkosti jednotlivých kontraktov, prudko klesol počet fúzií a akvizícií v hodnote nad 10 miliárd dolárov. Záujem o veľké strategické fúzie firiem ovplyvnila na jednej strane makroekonomická neistota, na druhej sprísnenie pravidiel zo strany protimonopolných úradov.

Najväčšou transakciou nad 10 miliárd dolárov bola v 1. kvartáli akvizícia biotechnologickej firmy Seagen zaoberajúcej sa liečbou rakoviny farmaceutickým koncernom Pfizer v hodnote 43 miliárd dolárov. Ďalšou bola akvizícia výrobcu softvéru Qualtrics International konzorciom na čele s firmou Silver Lake za 12,5 miliardy dolárov a treťou najväčšou akvizíciou bolo prevzatie firmy Oak Street Health poskytujúcej primárnu starostlivosť spoločnosťou CVS Health za 10,6 miliardy dolárov.

Ďalšie dôležité správy

WA 3 archív New York - Na archívnej snímke z 18. apríla 2019 logo poskytovateľa videokonferenčných služieb Zoom Video Communications svieti v New Yorku. Zoom Video Communications prevezme americkú firmu Five9, podnikajúcu v oblasti cloudového softvéru za 14,7 miliardy USD (12,46 miliardy eur). Pre Zoom je to prvá miliardová akvizícia. FOTO TASR/AP 


FILE - This April 18, 2019, file photo shows a sign for Zoom Video Communications ahead of the company's Nasdaq IPO in New York. Videoconferencing
Neprehliadnite

Index Nasdaq Composite má za sebou najlepší štvrťrok za tri roky