Keď TREND na jeseň minulého roka písal o nedostatočnom využívaní eurofondov na stavbu kanalizácií, veľa starostov sa sťažovalo, že kanalizáciu v obci stále nemajú. Belá nad Cirochou, obec pri Snine, kanalizáciu postavila. Po veľkých dažďoch z nej však pravidelne vyteká to, čo tam má ostávať. Záhrady, pozemky či pivnice miestnym obyvateľom zatopí znečistená voda plná splaškov. Trvá to už šesť rokov.

Jedným z postihnutých občanov je Anton Pľuta. Má smolu. Býva na spodnom konci dediny, kde kanalizácia najčastejšie vyráža na povrch. Splašková voda mu pravidelne zalievala pozemok aj kotolňu.

„Kotolňu som mal vytopenú trikrát. Po urobení čiernych výpustov do potoka a rieky už k zaliatiu záhrady a domu nedošlo, ale šachty sú pri záťaži plné a neraz len tŕpnem, kedy opäť vyrazia vodu,“ hovorí aktivista.

Najprv si výtoky fotil a sťažoval sa u starostu aj u vodárov - Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti. Nepomohlo. Dnes sa už s oboma súdi. Podal aj niekoľko trestných oznámení a protistrana zase podniká právne kroky proti nemu . Náprava neprichádza. Len čiastkové riešenia, ktoré zjavne nefungujú.

Otázna kvalita

Kanalizácia sa postavila s pomocou eurofondov. Viacero indícií však naznačuje, že ju od začiatku sprevádzali problémy.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa