Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok počas návštevy Gabonu zopakoval, že Francúzsko netúži po návrate k politike zasahovania do záležitostí Afriky.

„Obdobie francúzskeho vplyvu v Afrike je už dávno za nami," povedal Macron v príhovore k francúzskej komunite v Gabone, pričom narážal na francúzsku postkoloniálnu stratégiu podpory autoritárskych lídrov s cieľom hájenia vlastných záujmov.

Francúzsky prezident v nasledujúcich dňoch navštívi aj ďalšie tri stredoafrické krajiny — Angolu, Konžskú republiku a Konžskú demokratickú republiku. Turné po Afrike absolvuje v čase, keď Paríž v tomto regióne čelí narastajúcemu vplyvu Ruska a Číny a protifrancúzskym náladám.

Macron ešte v pondelok avizoval, že po rokoch boja proti džihádistom dôjde po stiahnutí sa z Mali a Burkiny Faso k „znateľnému zníženiu" počtu francúzskych vojakov v Afrike.

V gabonskej metropole Libreville zopakoval, že zámerom tejto „reorganizácie" nie je stiahnutie francúzskych vojakov z územia Afriky, ale úprava vzťahov so spojencami.

Ďalšie dôležité správy

EBE 9 Brusel - Na snímke vrancúzsky prezident Emmanuel Macron počas tlačovej konferencie po rokovaniach na mimoriadnom summite EÚ v Bruseli 10. februára 2023. Macron upozornil, že aj keby sa európske štáty rozhodli poskytnúť Kyjevu svoje stíhačky, neodoslali by ich na Ukrajinu hneď v
Neprehliadnite

Emmanuel Macron plánuje značné zníženie prítomnosti francúzskych síl v Afrike