Už štyri roky podnikáte v Singapure. Prečo práve tam?

Keď sme sa sťahovali, mali sme dosť veľkú firmu v Číne, ktorá pôsobila v piatich provinciách. V Číne sme však nechceli žiť. Ako najlepší v okolí Číny sa nám zdal práve Singapur, bol najbližší západoeurópskemu spôsobu života. Okrem toho sa tam veľmi dobre podniká, firmu založíte za 30 minút cez internet, majú nízke dane, nulovú korupciu a kriminalitu...

Keď hovoríme o firme, ktorú ste mali v Číne, ide o obchodníka s emisnými povolenkami? Ako tam trh s emisiami vyzerá?

V Číne sa tento biznis trocha utlmil. Mali tento rok spustiť národnú emisnú schému, ale rozhodli sa, že jej zavedenie posunú o dva roky. Je tam teda nejaký typ obchodovania, udržujeme svoje aktivity, ale nie je to, čo sme očakávali. Sme stále na trhu, ale trochu sme znížili obchody s povolenkami, lebo sa chceme sústrediť na kryptoveci.

Je toto dôvod prečo hľadáte nový biznis?

Na trhu s emisiami sme boli jedno desaťročie. To, čo sme celý čas hľadali a nevedeli nájsť, je možnosť, ako trhy a aktivity na nich prepojiť. V štandardnej ekonomike to však nejde, lebo v každej krajine musíte mať založenú a licencovanú dcérsku spoločnosť, každá burza má svoje pravidlá, všade ste regulovaní a idete podľa miestnych pravidiel.

Boli sme v štádiu, že buď nájdeme niečo iné, alebo utlmíme energobiznis a pôjdeme do dôchodku. Dovtedy, kým sme sa nestretli s kryptom. To bol začiatok roku 2017. Mňa osobne to veľmi vtiahlo. Pochopil som, že cez krypto sa dá niečo zmeniť. Blockchain ako decentralizovaná platforma pozná iba jeden trh – globálny – a ponúka úplne nové možnosti.

Krypto je však niečo úplne iné ako energetika. Čo chcete zmeniť?

Nemyslím si, že je to úplne iné. Lebo nie sme 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa