Obchodná ulica patrí podľa hlavného mesta medzi najintenzívnejšie nočné zóny v Bratislave a v posledných rokoch je spájaná s negatívnymi spoločenskými prejavmi.

Mestská polícia v marci predĺžila počas piatkov a sobôt čas, keď sú na ulici a v jej okolí prítomní policajti. Aktuálne tento čas polícia ešte predĺži a posilní hliadky aj o psovoda.

„Robíme všetko pre to, aby sme v krátkom čase na Obchodnej ulici zriadili stanicu mestskej polície, ktorá trvalo zvýši prítomnosť bezpečnostných zložiek v tomto mieste,“ povedal primátor Matúš Vallo.

Namiesto kaviarne

Mesto našlo vhodný priestor, ktorý vyhovuje požiadavkám novej vízie fungovania mestskej polície. Následne však ešte muselo riešiť vrátenie tohto priestoru, keďže išlo o majetok mesta zverený bratislavskej mestskej časti Staré Mesto.

To sa napokon podarilo dotiahnuť a magistrát začal s prípravami priestoru pre potreby policajnej stanice – prevádzka bývalej kaviarne GreenTree Café sa vypratala a začali sa búracie práce s rekonštrukciou.

„Prechádzame administratívnymi procesmi schvaľovania na stavebnom úrade mestskej časti a Krajskom pamiatkarskom úrade,“ informoval magistrát. Podľa hovorcu mesta Petra Bubla budú náklady na rekonštrukciu a vybavenie objektu do 170-tisíc eur.  

V tejto stanici budú môcť dávať ľudia podnety na rušenie verejného poriadku, sťažnosti a žiadosti o informácie. V prípade núdze tam taktiež nájdu bezpečie. „Súčasne bude na stanici pôsobiť tím špeciálnej zásahovej jednotky. Vytypovali sme kandidátov z radov mestských policajtov. V najbližších týždňoch prejdú výcvikom,“ priblížil primátor.

Na Obchodnej ulici sa stalo veľa zlých vecí. Zriadia tam stanicu mestskej polície

Objekt mestskej polície na Obchodnej ulici v Bratislave (vizualizácia) Zdroj: Mesto Bratislava

Zásahová jednotka bude pripravená na okamžitú akciu. Mesto deklaruje, že pracuje aj na rozšírení kamerového systému na Obchodnej ulici. Niekoľko mesiacov komunikuje s obyvateľmi i prevádzkovateľmi na tejto ulici.

„Stretli sme sa so zástupcami nočných prevádzok, kde sme jasne pomenovali, že situácia sa musí zmeniť a doterajší systém nebudeme tolerovať. Žiadame od prevádzkovateľov zmeny,“ vyhlásil M. Vallo.

Certifikácia podnikov

V najbližšom období predstaví samospráva systém certifikácie podnikov, ktorý po vzore zo zahraničia bude motivovať prevádzky, aby k zdraviu a bezpečnosti svojich zákazníkov, ale aj ku kvalite života okolitých obyvateľov pristupovali zodpovednejšie.

„Tvrdé opatrenia zo strany polície sú nevyhnutnosťou, ale nedokážu pokryť celý problém Obchodnej. O to viac potrebujeme tlačiť aj na zodpovednosť prevádzkarov,“ podotkol primátor.

Šéf Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Adrian Pavlík povedal, že vyhlasujú policajnú akciu Centrum, ktorá nie je len o Policajnom zbore. „Prizývame na spoluprácu. Sme len jedným z partnerov, ktorí sú zodpovední,“ podotkol s tým, že na konci septembra chcú spoločne s partnermi podrobiť analýze efektivitu prijatých opatrení.

Na Obchodnej ulici sa stalo veľa zlých vecí. Zriadia tam stanicu mestskej polície

Objekt mestskej polície na Obchodnej ulici v Bratislave (vizualizácia) Zdroj: Mesto Bratislava

A. Pavlík deklaruje, že polícia bude problém riešiť v plnom nasadení a využije aj pomoc ministerských zložiek či ostatých krajských policajných riaditeľstiev. Štátna polícia zavedie pre všetkých policajtov aj vysielačky, ktoré budú mať v sebe GPS lokalizáciu.

„Budeme mať absolútny prehľad o všetkých zložkách, ktoré v rámci Bratislavského kraja sú nasadené,“ povedal A. Pavlík. Vďaka tomu bude viditeľný aj peší pohyb hliadok, nielen pohyb policajných vozidiel. Skrátiť sa tak má reakčný čas polície.