V súčasnosti je ázijská superveľmoc hlavným dodávateľom tovaru pre viac ako 30 krajín na africkom kontinente, píše portál Statista.

Spojenie medzi Čínou a Afrikou sa v posledných dvoch desaťročiach intenzívne rozvíjalo. Expertka spoločnosti Statista na výskum Angoly, Kene a Tanzánie, Julia Faria uviedla, že „hodnota čínskeho vývozu do afrických krajín vyskočila z 5 miliárd amerických dolárov až do výšky 110 miliárd“.

Nejde však o čisto jednostranný vzťah. „Africký vývoz do Číny sa tiež zvýšil, hoci pomalším tempom. V roku 2020 dosiahla celková hodnota vývozu do Číny takmer 62 miliárd amerických dolárov, pričom spomalenie spôsobila pandémia covidu-19. Rastúci čínsky dopyt po surovinách našiel silného vhodného dodávateľa v Afrike, pričom hodnota vývozu v roku 2020 dosiahla približne 14 miliárd amerických dolárov“, uvádza ďalej expertka.

Zďaleka nejde len o obyčajné obchodné vzťahy, Čína je už niekoľko rokov najväčším zahraničným investorom v Afrike. Okrem toho Čína v roku 2018 financovala 25 percent infraštruktúry na kontinente, čo je druhý najvyšší podiel v danom roku a zastáva druhé miesto až po finančných záväzkoch národných afrických vlád.

Infographic: China's African Trade Takeover | Statista You will find more infographics at Statista

Ďalšie dôležité správy

ína zvažuje zákaz vývozov, ktorý by jej pomohol udržať si výrazne dominantné postavenia v oblasti solárnej výroby, keďže krajiny od Spojených štátov po Indiu sa snažia posilniť svoje priemysly
Neprehliadnite

Čína zvažuje zákaz vývozov solárnej technológie, aby ním ochránila svoje dominantné postavenie