Obchodné reťazce zvýšia svoju pomoc pre Potravinovú banku Slovenska (PBS), a to o 170 ton potravín. Jeden z reťazcov zároveň poskytne 29-tisíc kusov drogériového tovaru. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová v Prezidentskom paláci po stretnutí s predstaviteľmi PBS a viacerých obchodných reťazcov.

„Vieme všetci, že situácia na Slovensku nie je jednoduchá. Covid-19 má svoje dosahy aj na sociálnu a ekonomickú situáciu rodín a jednotlivcov. Mnohí z ľudí prišli o prácu, o príjmy, 36 percent ľudí žije takpovediac 'od výplaty do výplaty'. Situácia nie je jednoduchá," priblížila prezidentka.

Potravinová banka Slovenska nemala podľa nej dostatok potravín, preto iniciovala túto spoluprácu medzi PBS a reťazcami. „Požiadali sme partnerov, ktorí s bankou už dlhodobejšie spolupracujú, o zvýšenie pomoci pre potravinovú banku," poznamenala.

Z polievkového hrnca
Neprehliadnite

Pandémia mení stravovacie návyky Slovákov, zdravá strava je pre nich dôležitá

Výsledkom spolupráce je, že obchodné a potravinové reťazce zvýšia potravinovú pomoc o 170 ton jedla. Z tohto množstva je pre predstavu možné nasýtiť 425-tisíc ľudí. Jedna zo spoločností zároveň poskytne 29-tisíc kusov drogériového tovaru, nevyhnutne potrebného pre život. Chcem sa preto poďakovať jednak PBS, ako aj zástupcom reťazcov, za ich veľkorysosť, ktorú preukazujú priebežne v rámci sociálne zodpovedného správania, ako aj za ich rýchlu a kooperatívnu reakciu," povedala Čaputová.

Podľa slov Marka Urdzika z Potravinovej banky Slovenska je pandemická situácia veľmi náročná. „Sú ľudia, ktorí majú niektoré potraviny, ale sú ľudia, ktorí nemajú žiadne potraviny alebo majú len minimálne množstvo potravín a nemajú ani peniaze," povedal Urdzik. PBS podľa neho poskytuje získané potraviny charitám a mimovládnym organizáciám, ktoré sa zaoberajú sociálnymi službami.

Okrem Urdzika sa stretnutia s hlavou štátu zúčastnili predstavitelia obchodných reťazcov - Dariusz Bator (Billa), Martin Podhradský (DM), Paul Pauls (Kaufland), Matúš Gála (Lidl), Károly Pál Szalai (Metro), Stanislav Čajka (Terno) a Martin Kuruc (Tesco).