V uplynulých obchodných dňoch sme boli svedkami, ako rôzne investičné nástroje klesali v obavách z rozpútania obchodnej vojny medzi USA a zvyškom sveta. Potom však dostala Európska únia výnimku a čierny colný peter mal ostať najmä Číne. Spojené štáty však začali obchodné vyjednávanie aj s ňou.

To samozrejme ešte neznamená stiahnutie ciel, ale keby USA nechceli niečo vyrokovať, načo by s rokovaniami vôbec začínali? Rokovania sa začali potichučky – lenže keď to novinári vypátrali a zverejnili, vo finančnom svete sa rozkríklo. A akcie na celom svete na to zareagovali nadšeným rastom.

Faktom však je, že už minulý týždeň Čína ukázala, že je pripravená v prípade zavedenia cla na odvetu. USA oznámila, že plánuje zaviesť clo na dovoz tovaru z USA v hodnote až troch miliárd dolárov. Na zozname je celkovo 128 amerických produktov, okrem iného aj čerstvé ovocie, bravčové mäso, víno a orechy.

Venezuela kolabuje

Na ropnom trhu sa nijaké prevratné zmeny neudiali, no objavila sa jedna správa, ktorá USA rozhodne radosť nespôsobí. Tento týždeň totiž Čína spustila obchodovanie ropných futures priamo vo svojej mene. Ako čerstvý najväčší dovozca ropy na svete si to môže dovoliť. Cieľom je posilniť úlohu yuanu v medzinárodnom obchode a neposlednom rade oslabiť svetovo dominantný americký dolár.

V úvode uplynulého týždňa klesala cena ropy kvôli rastúcej ťažbe americkej bridlicovej ropy. Výraznejšiemu poklesu cien bránila predchádzajúca správa Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA), v ktorej agentúra uviedla, že ekonomická kríza vo Venezuele spôsobila pokles produkcie ropy v tejto krajine.

V strede týždňa ropa zdražela kvôli zvyšujúcemu sa napätiu na Blízkom východe medzi Saudskou Arábiou a Iránom. K tomu sa ešte pridružili správy, že USA uvažujú nad uvalením sankcií voči Teheránu a tiež správa IEA o poklese produkcie ropy vo Venezuele. Svoje urobila aj správa o poklese zásob ropy v USA. Vo štvrtok sa ceny čierneho zlata mierne znížili kvôli posilňujúcemu sa doláru.

V závere uplynulého týždňa ale ropný trh výrazne vzrástol, čo spôsobilo eskalovanie napätia medzi USA a Iránom po vymenovaní nového Trumpovho poradcu pre národnú bezpečnosť Johna Boltona. Obchodníci sa obávajú, že ten bude presadzovať tvrdší prístup voči Iránu. V týždennom porovnaní si ropa Brent pripísala zhruba 6,5 percenta pričom piatkové obchodovanie zatvárala nad hladinou 70 dolárov za barel.

Ceny ropy sa na začiatku tohto týždňa. Ľahká americká ropa si odpísala 33 centov a uzavrela na úrovni 65,47 dolárov za barel. Severomorská ropa Brent, ktorej cena slúži ako medzinárodná referenčná cena, zlacnela rovnako o 33 centov, a zatvárala na 70,03 dolárov za barel. V úvode utorkového obchodovania však ľahká americká ropa stúpla o 17 centov na 65,72 dolárov za barel a ropa Brent si prilepšila o 12 centov na 69,64 USD za barel.

Bezpečný zlatý prístav

V polovici minulého týždňa zaznamenalo zlato výraznejší zisk na úrovni 1,6 percenta, čomu dopomohlo najmä zasadnutie amerického Fed-u, ktorý síce sadzby zvýšil, ale zároveň jeho nová prognóza ďalšieho zvyšovania sadzieb trhy sklamala a poslala dolár smerom nadol. Vo štvrtok zlato sa mierne oslabilo, opäť pod tlakom silnejšieho dolára.

V piatok sa však spamätalo, lebo investori ho v časoch hroziacej obchodnej vojny vnímajú ako bezpečný prístav. Ráno sa troyská unca (31,1 gramu) predávala v New Yorku po 1 343,27 dolárov . To bolo približne o 1 percento viac ako deň predtým a najviac za vyše štyri týždne. Zlato sa ale nakoniec nedostalo výrazne nad cenovú úroveň 1 350 dolárov za troyskú uncu. Nad 17 dolárov sa nedostalo ani striebro, no predpoklad o raste cien drahých kovov sa pomaly začína napĺňať.

Paládium síce v posledných dňoch kleslo pod tisíc dolárov za uncu, je však stále drahšie ako platina, ktorá do cenovo prevyšovala dlhé roky. Faktom je, že ceny drahých kovoch boli na futures trhu v posledných týždňoch stlačené príliš a nižšie ceny lákali čoraz viac kupcov fyzického kovu. To avizoval spotový trh, kedy sa jeho cena používa práve na fyzické nákupy.

Cena na spote totiž klesala relatívne pomalšie ako na futures trhu, čo naznačovalo nákupy a vyšší dopyt. Podľa analytikov sa cena zlata dostane najbližších týždňoch nad 1 350 dolárov za troyskú uncu, možno aj vyššie. Očakávať však nejaké rekordné ceny krátkodobo netreba.

Cena v blízkosti 1 400 dolárov by však výrazne zmenila situáciu na trhu. Striebro sa bude podľa nich pohybovať v okolí ceny 17 dolárov za uncu. Vyššia cena nad 17 USD by bola len špekuláciou.

Repky bude v Európe ešte viac

Združenie pestovateľov obilnín v Európe Coceral zverejnilo svoj prvý odhad tohtoročnej produkcie repky olejnatej v EÚ. Podľa neho sa má zvýšiť na 22 mil. ton. Medziročne vyššiu produkciu združenie odhaduje pre Nemecko – 4,6 mil. ton (4,3 mil. ton vlani), ČR – 1,34 mil. ton (1,14 mil. ton vlani) a Rumunsko – 2,06 mil. ton (1,94 mil. ton vlani).

Medziročný pokles sa očakáva vo Veľkej Británii a to o 0,1 mil. ton na 2,1 mil. ton, no aj v Poľsku (o 0,2 mil. ton na 2,5 mil. ton). Odhad produkcie Francúzska ostáva medziročne nezmenený na 5,4 mil. ton.

Produkcia slnečnice v EÚ medziročne klesne pravdepodobne o 0,5 mil. ton na 8,6 mil. ton. Produkcia sóje by sa však mala zvýšiť o 0,35 mil. ton na 3,0 mil. ton. Analytici francúzskeho Tallage zredukovali v svoj najnovší odhad (Stratégie Grains report) tohtoročnej produkcie repky v EÚ z 22,78 mil. ton z minulomesačného odhadu na 22,66 mil. ton a to kvôli poklesu odhadu pestovateľskej plochy.

Európska komisia vo svojom prvom tohtoročnom výhľade odhaduje výmery repky pre produkciu 2018 v EÚ na 6,81 mil. hektárov, čo je o 1,5 percenta viac ako vlani. Produkciu komisia odhaduje na 22,8 mil. ton, čo je o 4,5 percenta viac v porovnaní s vlaňajškom.

Komodity na svetových burzách
(stav k 26. marcu 2018, spotové ceny)
Zatváracia úroveň Zmena za ostatných 12 mesiacov (%)
USD EUR1
Brent (USD/b) 70,03 37,99 20,79
WTI (USD/b) 65,47 37,17 20,07
Zlato (USD/troy) 1 352,40 7,54 -5,86
Striebro (USD/troy) 16,61 -7,41 -18,95
Meď (USD/t) 6 500 13,31 -0,81
Hliník (USD/t) 1 775 -7,60 -19,12
Nikel (USD/t) 12 845 32,38 15,88
Olovo (USD/t) 2 366,50 3,58 -9,33
Zinok (USD/t) 3 254,50 18,69 3,90
Cín (USD/t) 20 950 7,33 -6,05
1 Prepočet TRENDU podľa aktuálneho kurzu
PRAMEŇ: finance.yahoo.com, kitco