Obchod medzi Britániou a Európskou úniou sa po januárovom prepade spôsobenom novými pravidlami obchodu vo februári zotavil. Vývoz z Británie do EÚ sa zvýšil o 46,6 percenta po januárovom prepade o 42 percent. Dovoz z EU tiež vzrástol, aj keď pomalšie. Hrubý domáci produkt (HDP) Británie sa potom vo februári zvýšil oproti predchádzajúcemu mesiacu o 0,4 percenta. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnil britský štatistický úrad.

Dovoz z EÚ vo februári vzrástol o 7,3 percenta, zatiaľ čo v januári o 29,7 percenta klesol, upozornil server BBC. Štatistický úrad však upozornil, že napriek oživeniu je objem ekonomiky stále o 7,8 percenta menej ako vlani vo februári, teda v období pred vypuknutím pandémie. Tiež vývoz do EÚ, hoci silne oživil, zostáva pod minuloročnou úrovňou.

KK24 Kramatorsk - Zdravotník očkuje ukrajinského opravára vakcínou proti ochoreniu Covid-19 s názvom Covishield od britsko-švédskej farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca a Oxfordskej univerzity  na vojenskej základni v ukrajinskom Kramatorsku 2. marca 2021. Ukrajina plánuje v tomto roku zaočkovať 14,4 milióna ľudí, čo je asi 35% z celkého počtu obyvateľstva. FOTO TASR/AP
A medic prepares to administer a dose of an AstraZeneca COVID-19 vaccine marketed under the name CoviShield, to a Ukrainian s
Neprehliadnite

Británia sa blíži k dohode o vakcínach s Európskou úniou

Britská ekonomika vlani klesla kvôli pandémii takmer o desať percent, čo bol najvyšší prepad za tri desaťročia a oveľa výraznejší zostup, než zaznamenala väčšina európskych ekonomík. V januári sa hrubý domáci produkt znížil o 2,2 percenta, vo februári sa však zotavil. Rast v druhom mesiaci roka však bol pomalší než čakali analytici. Tí v ankete agentúry Reuters počítali so zvýšením HDP o 0,6 percenta.

K ekonomickému rastu vo februári pomohol prvý rast produkcie tovární od novembra, na čele s oživením automobilového priemyslu, ktorý dva mesiace klesal kvôli problémom s dodávkami čipov. Rástli aj veľkoobchodné a maloobchodné tržby.

Analytici však veria v oživenie ekonomiky v tomto a budúcom roku vďaka rýchlemu podkúvaniu. V pondelok sa v Británii otvorili obchody, ktoré nepredávajú nevyhnutný tovar, a tiež terasy reštaurácií a krčiem. Premiér Boris Johnson verí v uvoľnenie väčšiny obmedzení do konca júna.