Európsky parlament, ktorý vo štvrtok vyjadril vážne obavy v súvislosti s vývojom v Maďarsku vzhľadom na nadchádzajúce maďarské predsedníctvo v Rade EÚ v druhom polroku 2024, hlasoval úplne zbytočne.

Uviedla to na Facebooku maďarská ministerka spravodlivosti Judit Vargová.

„Pre ľavicovú väčšinu v EP, ktorá podporuje vojnu na Ukrajine, je zlou správou, že dnes úplne zbytočne hlasovala o uznesení odsudzujúcom našu krajinu, pretože prípravné práce sú už v plnom prúde," napísala Vargová.

„Budúci týždeň privítame predstaviteľov Rady EÚ, ktorí budú viesť školenie o predsedníctve na stretnutiach s predstaviteľmi štátu a budú ich pripravovať na maďarské predsedníctvo v EÚ v druhej polovici roku 2024," dodala maďarská ministerka.

V nadväznosti na stredajšiu rozpravu v pléne EP o situácii v oblasti právneho štátu a základných práv v Maďarsku a zmrazení finančných prostriedkov EÚ podporilo uznesenie 442 poslancov, 144 bolo proti a 33 sa zdržalo.

Europoslancov znepokojuje stav hodnôt EÚ v Maďarsku, ktorý sa zhoršuje v dôsledku „úmyselného a systematického úsilia vlády" aj napriek tomu, že EP aktivoval mechanizmus podľa článku 7 Lisabonskej zmluvy.

Stála spravodajkyňa europarlamentu pre Maďarsko, Gwendoline Delbosová-Corfieldová z Francúzska uviedla, že europarlament jednotne vyjadril hlboké znepokojenie nad zhoršením situácie v oblasti právneho štátu v Maďarsku.

„Uvoľnenie zmrazených finančných prostriedkov EÚ v tejto fáze by Fideszu umožnilo pokračovať vo svojich útokoch na základné práva. Nastal čas, aby Rada EÚ pochybovala o tom, či členský štát, ktorý čelí právnemu konaniu podľa článku 7, môže dôveryhodne zastávať predsedníctvo EÚ," opísala situáciu.

Ďalšie dôležité správy

Poslanci Európskeho parlamentu v Štrasburgu.
Neprehliadnite

Europoslanci začali tvrdú hru. Načrtli stratégie na oslabenie maďarského predsedníctva